Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

6. nädal: Grippi haigestumise kõrgaeg on käes

6. nädalal (2-8.02.2015) pöördus arstide poole ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu 5729 haigestunut, neist veidi üle 53 protsendi olid lapsed. Haigestunute üldarv kasvas möödunud nädalal 18 protsenti.

Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 435. Eesti keskmisest suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Tallinnas ja Harjumaal, Narvas ja Ida- Virumaal ning Läänemaal.  

Gripi ja gripilaadsete nakkuste sihipärase uuringu kaudu (sentinel-süsteem) registreeritud andmete põhjal kasvas gripitaoliste haigestumiste arv eelmisel nädalal rohkem kui 12 protsendi võrra, grippi haigestunute arv kasvas 55 protsenti. Gripilevikut hinnatakse laialdaseks, haigestumuse intensiivsust keskmiseks. Kuigi võib eeldada, et grippi haigestumine lähinädalatel veel veidi kasvab, võime juba praegu öelda, et grippi haigestumise kõrgaeg on kätte jõudnud.

Gripilaadsete haigestunute vanuselist struktuuri analüüsides on näha, et gripiviiruse levik väike- ja koolilaste seas aeglustus, haigestumine kasvas vaid neli protsenti. Samas oli tööealiste inimeste hulgas kasv 20 ja vanemaealiste hulgas 37 protsenti.  

Ringlevate viiruste etioloogiline struktuur

6. nädalal said laboratoorse kinnituse 115 gripiviirust, neist 102 olid A- ja 13 B- gripiviirused. 5 A gripiviirust alatüpeeriti, kõik  olid A gripiviiruse alatüübid (H3).

Gripiviirustest tingitud haigestumiste osakaal oli 72%. Teistest respiratoorseid viirusnakkusi põhjustavatest viirustest olid ülekaalus paragripiviirused (10%)   ja RS-viirus (8 %). Domineerivaks viiruseks on hetkel A-gripiviiruse alatüüp H3.

E-Tervise SA esialgsetel andmetel vajas eelmisel nädalal haiglaravi 24 gripiviirusega patsienti. Hooaja algusest on täpsustatud andmetel  hospitaliseeritud  93 patsienti, neist 35% vanemaealiste vanuserühmas, 26%  vanusrühmas 0-4, tööealiste vanuserühmas  14%.

Terviseamet soovitab mis tahes hingamisteede viirusnakkuste põdejatel jääda haigena koju, kuna tööl või koolis käimise jätkamine kurnab täiendavalt organismi. Köhides ja aevastades katke suu räti või varrukaga.

Nakatumisest hoidumiseks püüa vältida rahvarohkeid kohti ja hoia haigetega vähemalt meetrist vahet. Vältige näopiirkonna puudutamist saastunud kätega, peske tihti käsi.

Grippi haigestumine Euroopas

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel  hinnatakse haigestumuse intensiivsust väga kõrge Luksemburgis, kõrgeks Lätis, Slovakkias  ja Ungaris. Madalaks hindavad haigestumise intensiivsust Poola ja Küpros, ülejäänud riigid, teiste hulgas ka Eesti hindavad haigestumise intensiivsust keskmiseks.