Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

5. Grillihooaja mürgistusohud: süütevedelikud, alkohol, sigaretid

Terviseameti mürgistusteabekeskuse spetsialistide sõnul pole grillipidude ajal haruldane, kui täiskasvanute vahel sibav  pisike laps lonksab maha jäetud pudelist alkoholi või koguni süütevedelikku.

Süütevedelikud sisaldavad tänapäeval enamasti petrooleumitooteid, kuid levinud on ka piirituse baasil toodetud süütevedelikud, mis võivad sisaldada tervisele  ohtlikus koguses alkoholi surrogaate (nt. metanooli).

Kui laps on kogemata joonud süütevedelikku või alkoholi, on oksendamise esilekutsumine vastunäidustatud ja söetableti andmine mõttetu, kuna see taolise mürgistuse puhul ei toimi.

Oluline on tuletada meelde ettevaatusabinõusid koduste kemikaalidega toimetamisel. Eriti, kui peres on olemas või võõrustatakse tuttavaid väikeste lastega:

1.         ära jäta kunagi lahtist süütevedeliku pudelit ega ka n.ö lapse-lukuga süütevedeliku  pudelit lastele kättesaadavasse kohta!
2.         kasuta grillsöe süütamiseks turvalisemaid meetodeid

Grillihooajaga on seotud ka nikotiinimürgituste kõnede kasv. Tavaliselt juhtuvas sellised õnnetused hooletusse jäetud tubakatoodetega, mis satuvad laste haardeulatusse kas laualt, istmelt, vanemate / külaliste jakitaskutest või poolikud konid muru seest.

Sigarettide mürgisus oleneb nende nikotiinisisaldusest, ent üldiselt sisaldab üks sigaret 15-20 milligrammi nikotiini, mis teoreetiliselt võib põhjustada väikesel lapsel tõsise mürgistuse.

Kui laps on kogemata joonud süütevedelikku või alkoholi või on tarbinud tubakatooteid tasub igal juhul konsulteerida mürgistusinfoliiniga 16662. Helistamisel hoia käepärast mürgistuse põhjustanud toote pakendit. Näiteks juba kolme ja enama koni või  mistahes koguse nikotiini sisaldava närimiskummi nätsutamine võib osutuda väikelapsele eluohtlikuks.

Mürgistusinfoliinile 16662 saab helistada esmaspäevast laupäevani ööpäevaringselt mistahes ägeda mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral.  Liinid avatakse esmapäeva hommikul kell 9.00  ning suletakse laupäeva hommikul 09.00, kõne on tavatariifiga.   Infoliin töötab ka pühade ajal 23. ja 24.juunil ööpäevaringselt!

Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega õed ja arstid, kes oskavad juhtunud mürgistusele leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Mürgistusinfoliinile 16662 helistamine on mõistlik isegi siis, kui peale mürgise aine neelamist esialgu midagi ei juhtu või mürgi sattumine organismi pole kindel.