Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

46. nädal ülemiste hingamisteede viirusnakkuste osas suuri muutusi ei toonud

46. nädalal (14- 20. november 2011) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise tõttu arstide poole 3152 inimest, neist üle poole olid lapsed. Haigestunute arv küll kasvas eelneva nädalaga võrreldes kaheksa protsendi võrra, kuid jääb endiselt 14 protsendiga alla varasemate aastate sama perioodi tavatasemele.

Gripitaolisi haigestumisi registreeriti 46. nädalal 65 korral, juurdekasv on eelmise nädalaga võrreldes 12 %. Vanusrühmade järgi haigestusid enam kuni 5-aastased lapsed, kuid  esmakordselt kahekordistus gripitaolistesse haigustesse haigestumine eakate hulgas. 

Grippi ja gripilaadsetesse haigustesse haigestumuse intensiivsust hinnatakse hetkel madalaks. Haigestumine on seotud peamiselt muude respiratoorseid viirusnakkusi põhjustavate viirustega, millest laboratoorse kinnituse sai üks A-gripijuht Tartu Ülikooli Kliinikumis.

Muudest viirustest suurenesid laboratoorselt kinnitatud paragripi- ja RS-viiruste proovid.  Domineerivat viirust ei ole veel võimalik määrata, kuna positiivsete proovide arv on selleks liiga väike.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides. 

Kuna päris gripp pole veel pead tõstnud, siis tuletame meelde, et kõige kindlama kaitse gripi vastu annab vaktsineerimine ja just praegu on selleks õige aeg.

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.  Gripi vastu võivad end vastunäidustuste puudumisel vaktsineerida kõik soovijad alates 6- elukuust.

Kindlasti peaksid kaaluma vaktsineerimist allpool loetletud riskirühmadesse kuuluvad inimesed

  • 65 aastased ja vanemad;
  • isikud, kes põevad aneemiat, kroonilist kopsu-, südame-, neerude või ainevahetuse süsteemi haigust (eeskätt diabeeti);
  • 6 kuu kuni 17 aasta vanused lapsed ja noorukid, kes saavad pikaajalist aspiriinravi;
  • immuunpuudulikkusega inimesed, sealhulgas immuunsüsteemi talitlust pärssivat ravi saavad ja HIV-positiivsed isikud;
  • rasedad naised, kelle raseduse 2 või 3 trimester langeb gripihaigestumise sagenemise või epideemia perioodi;
  • hooldeasutuste ja pikaravihaiglate kroonilisi haigusi põdevad patsiendid;
  • tööalaselt ohustatud isikud (tervishoiutöötajad, hooldeasutuste töötajad, linnufarmide töötajad jt);
  • isikud, kes võivad levitada grippi riskirühmale.

Andmeid haigestumise kohta vaata lisaks siit