3. Mürgistusriskid peol: alkohol ja narkootilised ained
Igal aastal vajab Eestis rohkem kui 500 inimest arstiabi alkoholimürgistuse tõttu. Terviseameti mürgistusteabekeskuse spetsialistide sõnul kasvab alkoholist tingitud mürgistuste tõttu infoliinile 16662 helistajate hulk just koolilõpetamiste ja suuremate suviste vabaõhu ürituste ajal. Helistajateks on tavaliselt lapsevanemad, noorukid ise või nende sõbrad.
Mürgistusinfoliinile helistaja peaks alkoholimürgistuse kahtluse korral esmalt välja selgitama, mida joodi. Eelkõige on nõustamiseks vajalik teada, kas joodud alkohol osteti poest, baarist või toodi kuskilt mujalt ning võimalusel ka nooruki poolt tarbitud alkoholi kogus.
Samuti tuleks välja selgitada, kas nooruk on peale alkoholi veel midagi proovinud: mõnda tubakatoodet, tabletti, plaastrit, pulbrit või tilku.
Sellise info ja helistaja poolt antud olukorra kirjelduse põhjal saab 16662 infoliini õde hinnata, kas isiku seisukorda on võimalik parandada kodus või tuleb pöörduda haiglasse.
Peale alkoholi ületarbimisega seotud kõnede saab infoliin kõnesid, kus kahtlustatakse, et peokohas on kokteili, mahla vm joogi sisse lisatud narkootilise toimega aineid või on tekkinud ootamatuid tervisehäireid peale narkootikumide tarvitamist.
Noortel tuleb arvestada, et diileri käest ostetud või sõbra käest saadud narkootilised ained ei pruugi alati sisaldada soovitut – sageli on tegemist n.ö ebapuhaste toodetega, mille tarbimine võib osutuda väga ohtlikuks. Tavaliselt kaotab nooruk narkootikumiga segatud joogist teadvuse või tekib mäluhäire ning ärgates ei mäletata möödunud sündmustest midagi. Halvemal juhul on kaotatud ka isiklikud esemed või on toimepandud isikuvastaseid kuritegusid. Seega on mõistlik meeles pidada et, isegi kui joogitops on ainult korraks järelevalveta jäetud ei tohiks sealt enam juua!
Kuna igasugune ülemäärane mõnuainete tarbimine kutsub pahatihti esile oksendamist ning kõrireflekside lõdvenemist, tuleb uimane või teadvuseta nooruk panna kindlasti magama küljele, sest selili on oht okse hingamisteedesse sattumise tõttu lämbuda. Kui noorukit ei suudeta äratada, tuleks kindlasti kutsuda kiirabi.
Mürgistusinfoliinile 16662 saab helistada esmaspäevast laupäevani ööpäevaringselt mistahes ägeda mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Liinid avatakse esmapäeva hommikul kell 9.00 ning suletakse laupäeva hommikul 09.00, kõne on tavatariifiga. Infoliin töötab ka pühade ajal 23. ja 24.juunil ööpäevaringselt!
Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega õed ja arstid, kes oskavad juhtunud mürgistusele leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.
Mürgistusinfoliinile 16662 helistamine on mõistlik isegi siis, kui peale mürgise aine neelamist esialgu midagi ei juhtu või mürgi sattumine organismi pole kindel.