Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

24. märts – Maailma Tuberkuloosipäev

Tänaseni on tuberkuloos maailma üks tähtsamaid surma põhjustavaid nakkushaigusi, millesse igal aastal nakatub umbes 9 miljonit ja sureb ligi 2 miljonit inimest. Euroopas nakatus 2008.a tuberkuloosi 461 645 ja Euroopa Liidus 82 611 inimest.

Maailma Tuberkuloosipäev ergutab riiklikke tuberkuloosi vastu võitlemise programme, mitteriiklikke tugiorganisatsioone ja kopsuarste tegema kokkuvõtteid edusammudest ja puudujääkidest tuberkuloosi vastases võitluses ning tegema efektiivset koostööd Maailma Terviseorganisatsiooni egiidi all.

Eesti Vabariigis juhib riikliku tuberkuloositõrje strateegia elluviimist Tervise Arengu Instituut.

Eesti on aastaid olnud tuberkuloosi-epideemia riik, millega on kaasnenud maailma üks kõrgemaid tuberkuloosi-tekitajate ravimresistentsuse näitajaid. Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa peakorter loeb Eestit regiooni kaheksateistkümne prioriteetse riski-riigi hulka, millede arvele langes näiteks 2008.a 87,6% kõikidest tuberkuloosi juhtudest Euroopas.

Eesti kuulub koos Läti, Leedu ja Rumeeniaga ka Euroopa kõige kõrgema tuberkuloositekitajate multiresistentsusega riigi hulka. Tuberkuloosi nakatumise esmajuhtude arv aastas on Eestis olnud kõrge, kuigi aeglaselt langeva tendentsiga: 100 000 elaniku kohta nakatus tuberkuloosi 1999.a 42,1 inimest, Euroopa Liitu astumise 2004.a 31,8 juhtu, 2007.a 29,8 ja 2009.a 20,6 juhtu.

Sellele vaatamata on Eestil veel pikk tee käia, et jõuda allapoole Maailma Terviseorganisatsiooni poolt kehtestatud tuberkuloosi esinemise epideemia piiri – 15 juhtu 100 000 elaniku kohta – ning saada lahti tuberkuloosi-epideemia riigi seisusest.

Suurenevaks probleemiks Eestis kulgeva HIV-nakkuse epideemia taustal on aasta-aastalt suurenev tuberkuloosi nakatunud HIV-positiivsete inimeste arv – 2009.a esines 41 sellist haigusjuhtu.

Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus on seisukohal, et tuberkuloosi levikut Euroopa Liidus iseloomustab kolm põhinäitajat:

1) Tuberkuloosi ravi efektiivsus Euroopa Liidu maades on madal selleks, et tulemuslikult tõkestada selle levikut. WHO Terviseassamblee on seadnud tuberkuloosi ravi efektiivsuse näitajaks 85%. Euroopa Liidus on see näitaja 79,5% ja Eesti jääb tublisti allapoole seda piiri.                                                                             

2) Tuberkuloosi-tekitajate multiresistentsus on tõsine probleem Euroopa Liidus. Eestis on tuberkuloosi-tekitajate multiresistentsus üks kõrgemaid Euroopa Liidus – üle 10%.                

3) Tuberkuloosi haigestumine on ühtlustunud Euroopa Liidus. Samal ajal on haigestumise vähenemine olnud minimaalne – ainult 1,2%.