Sa oled siin

2. nädal: grippi haigestumine kasvab, terviseamet soovitab haigestunutel kodus püsida

Aasta teisel nädalal ehk perioodil 7.-13. jaanuar pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3644 haigestunut, neist 35,2  protsenti olid lapsed. Terviseamet soovitab gripi leviku tõkestamiseks ja tüsistuste vältimiseks haigestunutel kodus püsida.

Arstide poole pöördunute üldarv kasvas nädalaga 11 protsenti, nende grippi haigestunute osakaal suurenes 7 protsendi võrra.

Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 276,8. Eesti keskmisest suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Tallinnas, Narvas, Läänemaal ning Tartu- ja Viljandimaal. 

Grippi haigestumine  on tõusutrendil,  haigestumuse intensiivsust saab eelmise nädala andmete põhjal hinnata endiselt madalaks, gripilevikut laialdaseks.

Gripiviirus levib kõikides vanuserühmades, enim on grippi haigestunuid kuni 5-aastaste laste hulgas – kuni 19-aastaste vanuserühmast moodustavad kuni 5-aastasted lapsed 73,5%.

A gripiviiruse (A(H1N1)pdm09) iseärasuseks on paljudel juhtudel suhteliselt kerge kliiniline pilt: palavik on madalam kui 38 kraadi, mõnikord esinevad ainult mõned respiratoorsed sümptomid nagu köha või kurguvalu. Selliste sümptomitega inimesed ei pöördu haiguse korral alati arsti poole ning jätkavad tööl käimist. Nii võib juhtuda, et lõpuks arsti juurde jõudes on patsiendid juba raskes seisundis, vajades hospitaliseerimist või koguni intensiivravi.

Ringlevate viiruste etioloogiline struktuur

Peamiseks haigestumise põhjustajaks on praegu gripiviirused, nende osakaal on endiselt moodustab muude viiruste seas 73%.  Teisel nädalal kinnitati laboratoorselt 207-A gripiviirust (nädal varem 261-A A ja 6 B).

Raskekujuline gripp

E-Tervise SA esialgsetel andmetel vajas eelmisel nädalal haiglaravi 48 gripiviirusega patsienti.

Kokku on täpsustatud andmetel hooaja algusest hospitaliseeritud 320 patsienti, neist üle 64,7 protsendi haiglaravi vajanutest on olnud lapsed ja noorukid vanuses kuni 19 eluaastat.

Eelmisest nädalast on  hakanud kasvama haiglaravi vajanute hulgas vanemaealiste ja  täiskasvanute patsientide osakaal, mille üheks põhjuseks võib pidada gripijärgsete tüsistuste tekkimist haigena tööl käimise tagajärjel.

Raskekujuliste gripijuhtude (intensiivravi vajanute) ülevaade põhineb Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikumi  ja Narva Haigla andmetel.

Nimetatud viie haigla andmetel on alates jaanuarist vajanud  gripi tõttu intensiivravi 10 inimest vanuses 34 – 64 eluaastat, kõik haigestunud kuulusid  riskirühmadesse.

Terviseametile esitatud andmete järgi ei ole lisandunud sel nädalal ühtegi uut inimest, kes vajas  gripi tõttu intensiivravi.

Haigestumine Euroopa regioonis 

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel hindasid gripi intensiivsust kõrgeks Malta, keskmiseks Portugal ja Inglismaa. Ülejäänud riigid andsid teada madalast  grippi haigestumise intensiivsusest. Haigestumus on  tõusutrendil.