Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Olen COVID-19 haige

TAGASI COVID-19 LEHELE »

 

Jää koju ja võta ühendust oma perearstiga!

Kui oled COVID-19 positiivne või kahtlustad haigestumist, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus, võta ühendust oma perearstiga. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni ning lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Juhul, kui ei saa ühendust oma perearstiga, helista perearsti nõuandeliinile 1220. Töövõimetuslehe/hoolduslehe jaoks pöördu oma perearsti poole.
 

Teavita oma lähikontaktseid!

Palume haigestunutel teavitada oma lähikontaktseid võimalikust nakatumise riskist ja eneseisolatsioonis viibimise kohustusest.

 

Kuidas pean oma lähikontakte määrama?

 

Lähikontaktseks loetakse isikut, kes on olnud COVID-19 haigega kontaktis vähemalt 15 minutit (kokku viimase 24 h jooksul) ja lähemal kui kaks meetrit. COVID-19 haige on nakkusohtlikuks ca 2 päeva enne ja kuni 10 päeva pärast haigusnähtude tekkimist.

Juhul, kui olete määratud lähikontaktseks, kuid olete viimase 6 kuu jooksul COVID-19 haiguse läbi põdenud või läbinud COVID-19 vastase vaktsineerimise kuuri, ei pea te jääma eneseisolatsiooni.

Siiski on Teil kohustus kanda kaitsemaski või katta suu ja nina siseruumides, kus puutute kokku inimestega, kellega ei viibi püsivalt samas elukohas või viibimiskohas. Maski kandmiskohustust ei kohaldata alla 12-aastastele lastele või juhul, kui maski kandmine ei ole tervislikel põhjustel võimalik.

Lähikontaktne isik on näiteks see, kes:

  • elab samas majapidamises COVID-19 haigega;
  • on viibinud koos COVID-19 haigega vähemalt 15 minutit ja kuni 2 meetri kaugusel (arvestades ka seda, et hommikul 5 minutit, pealelõunal 5 minutit ja õhtul 5 minutit, annab kokku samuti 15 minutit).
  • on olnud otseses füüsilises kontaktis COVID-19 haigega (nt kätlemine);
  • on olnud otseses kontaktis COVID-19 haige eritistega ilma kaitsevahendeid kasutamata
    (nt on peale köhitud, kasutanud patsiendi salvrätti paljaste kätega);
  • on viibinud COVID-19 haigega ühes ruumis (nt klassiruumis, nõupidamisruumis, haigla ooteruumis, tööruumis jne), kus ei ole piisavat õhuvahetust ja/või ei kasutatud isikukaitsevahendeid ning esineb oht kokkupuuteks viirusega.
 

Kui ma olen SARS-CoV-2 positiivne ja mul on sümptomid.

Juhul, kui sul on haigusnähud, mõtle hoolikalt, kellega puutusid kokku kaks päeva enne sümptomite tekkimist ja sümptomite ajal. Lähikontaktiks loetakse, kui kokkupuude toimus 15 minutit ja lähemal kui 2 meetrit (arvestades ka seda, et hommikul 5 minutit, pealelõunal 5 minutit ja õhtul 5 minutit, annab kokku samuti 15 minutit).

 

Kui ma olen SARS-CoV-2 positiivne ja mul ei ole sümptomeid.

Juhul, kui oled saanud positiivse SARS-CoV-2 testi tulemuse, kuid haigussümptomeid ei esine, mõtle kellega puutusid kokku kaks päeva enne testi tegemist ning testi tegemise päeval. Lähikontaktiks loetakse, kui kokkupuude toimus 15 minutit ja lähemalt kui 2 meetrit (arvestades ka seda, et hommikul 5 minutit, pealelõunal 5 minutit ja õhtul 5 minutit, annab kokku samuti 15 minutit).

 

Kuidas määrata haigega igapäevaselt kokku puutuvaid lähikontakte?

Kõik haigega koos elavad inimesed on lähikontaktsed ning peavad viibima eneseisolatsioonis. Haigega igapäevaselt koos olevatel inimestel on suurim tõenäosus nakatuda sümptomite tekke ajal. Seetõttu haigega igapäevaselt kokkupuutuvate lähikontaktsete karantiin lõppeb siis, kui esimesest nakkusohtlikust kontaktist on möödas 10 päeva.

 

Kuidas määrata lähikontakte, kellega igapäevaselt koos ei elata?

Haigega ühekordses lähikontaktis olnud isiku karantiin lõppeb 10 päeva pärast viimases nakkusohtlikus lähikontaktis (lähemal kui 2 meetrit ja pikemalt kui 15 minutit) viibimist.

Juhul, kui lähikontaktid on toimunud asutuse siseselt (näiteks koolid, lasteaiad, teatrid, töökohad jne), soovitame teavitada vastutavaid isikuid, kes saavad kaardistada ja teavitada lähikontakte.  

Lähikontaktse isolatsioonipäevi aitab kalkuleerida Eesti Perearstide Seltsi isolatsioonikalkulaator »