Viirushepatiidid
A- või B- viirushepatiiti nakatumise oht on olemas ka siis, kui reisite Euroopas, mitte ainult Aasias ja Aafrikas.
Hepatiit on maksapõletik, mille põhjuseks on nakatumine ühega viiest viirusetüübist: A-, B-, C-, D- või E-hepatiidi viirusega. Kõik need viirused võivad põhjustada ägedat haiguse kulgu. Mõned viirused, nagu B-või C- hepatiidi viirused, võivad põhjustada ka kroonilist nakkust. B-hepatiit on viiruslikest hepatiitidest kõige tõsisem. A- ja B- viirushepatiiti saab vaktsineerimise teel ära hoida.
A-viirushepatiiti haigestumine on viimastel aastatel olnud Eestis madal ning enamik haigusjuhtudest on sisse toodud.
- A-hepatiit võib edasi kanduda ebapiisavalt kuumtöödeldud toiduga ning mereandidega, toore köögivilja, puuviljaga või salatitega.
- Ohtlikeks nakkusallikateks võivad olla saastunud joogivesi, joogid või jääkuubikud, nõud, mis on A-hepatiidi viirusega saastunud, isegi, kui nad paistavad puhtad.
- A-hepatiit võib levida viirusega saastunud esemetega.
B-hepatiit on väga nakkav! Viirus kandub edasi nakatunud inimese vere või kehavedelikega.
- B-hepatiit levib ka verega saastunud esemetega, näiteks tätoveeringute tegemisel, augustamisel, meditsiiniprotseduuride käigus, süstimisel.
- B-hepatiidi viirus võib siseneda organismi ka väga väikese nahakriimustuse kaudu. Isegi igapäevaselt kasutatavad tarbeesemed, nagu laenatud hambahari või žilett, võivad nakkust edasi kanda.
- Viiruse levik toimub ka seksuaalkontaktide kaudu või sünnituse käigus nakatunud emalt lapsele.
A-hepatiit lõpeb harva surmaga, kuid haiguse kulg võib olla raske ja vajada pikaajalist haiglaravi või põhjustada haigusnähtude kordumist kuni kuue kuu jooksul.
B-hepatiidiga kaasneda võiv maksapõletik on sageli palju tõsisem haigus. B-hepatiidi viirus võib põhjustada kroonilist haigust, mis võib mitme aasta pärast areneda maksatsirroosiks või maksavähiks.
Haigusel on pikk peiteperiood ning haiguse kulg võib olla sümptomiteta.
Tüüpilised haigusnähud:
- naha kollasus,
- väsimus,
- kõhuvalu,
- iiveldus.