Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Toksoplasmoos

Sissejuhatus: 

Toksoplasmoos on toksoplasmade poolt põhjustatud parasiitnakkus inimesel, mis võib esineda ka kaasasündinud haigusena. Latentne e peidetud vorm on levinud üle maailma, kuid haigust esineb harva. Erinevates maailma regioonides on toksoplasmoosi läbi põdenud kuni 40% naistest.

Haigustekitaja: 

Haigustekitaja on ainurakne parasiit Toxoplasma gondii.

Nakkusallikas: 

Nakkusallikaks on kassid. Kasside organism on haigustekitajale looduslikuks elukeskkonnaks, kus tekitaja kasvab ja paljuneb ning eritub väliskeskkonda.

Parasiit paljuneb ainult kassi organismis. Ootsüstid erituvad kassi organismist roojaga. Inimene võib nakatuda aiatöödel, kassi liivakasti tühjendades,  toorest või vähe kuumtöödeldud liha (eriti sea-, lamba- ja ulukiliha) või hooletult  pestud köögivilju süües või parasiitidega saastunud vett juues. Nakatumisel raseduse ajal on võimalik haigustekitaja ülekandmine lootele.   

Levimine: 

Haigustekitaja levimine toimub suukaudu ehk alimentaarselt.

Peiteperiood: 

Haiguse peiteperiood on reeglina 10 kuni 23 päeva pärast liha tarbimist, 5 kuni 20 päeva pärast kassi roojaga kokkupuutumist.

Haigusnähud: 

Enamikel juhtudel kulgeb haigus sümptomiteta, võib esineda lümfisõlmede suurenemist. Esmane haigestumine toksoplasmoosi on  kergekujuline, võivad esineda gripilaadsed haigusnähud.

Harvemini esineb palavik, tugevad peavalud, ühe kehapoole nõrkus ning  krambid. Võib esineda valu silmades, valgustundlikkust, nägemise ähmastumist, pisarate voolu, koordinatsioonihäireid.

Raseduse ajal võib loode nakatuda vaid ägeda nakkuse korral. Võib tekkida spontaanne abort, loote hukkumine, enneaegne sünnitus või kaasasündinud arenguanomaaliad. Ägeda toksoplasmoosi puhul on risk lootele kõige suurem raseduse algusperioodis ja väheneb raseduse lõpus. Enne rasedust toksoplasmoosi põdenud naistel kulgevad rasedus ja loote areng normaalselt.  

Ennetamine: 

Ennetusmeetmed:

  • pesta hoolega juurvilju, puuvilju ja käsi (eriti pärast kokkupuudet loomadega);
  • kasutada söögiks ainult hästi läbipraetud või keedetud liha;
  • vahetada kassi liivakasti igapäevaselt ja võimalusel hoida liivakast kaetult;
  • tagada kassidele ohutu toit.