Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Täilevitatav taastuv palavik

Sissejuhatus: 

Täilevitatavat taastuvat palavikku esineb Aafrikas (Eritreas, Etioopias, Burundis, Sudaanis, Somaalias), Aasias (Iraanis, Iraagis, Indias, Nepalis ja Kesk-Aasia riikides) ja Lõuna- Ameerikas elanike halbade hügieenitavade ja pedikuloosi leviku tõttu. Sõdade ja pagulaste massrännete ajal on esinenud ulatuslikke täilevitatava taastuva palaviku epideemiaid.

Haigustekitaja: 

Haigustekitajaks on spiroheet Borrelia recurrentis.

Nakkusallikas: 

Nakkusallikaks on haige inimene. Täi muutub nakatamisohtlikuks 4 kuni 5 päeva pärast haige inimese vere imemist ja see kestab 20 kuni 30 päeva (täi elu lõpuni).

Levimine: 

Haigustekitajaid kannavad tervetele inimestele üle kehatäid. Inimene nakatub täi purustamisel või nahale sattunud täirooja hõõrumisel nahalõhedesse näiteks naha kraapilimisel sügelemise ajal.

Peiteperiood: 

Peiteperioodi pikkuseks on 5 kuni 15 päeva (tavaliselt 8 päeva).

Haigusnähud: 

Täilevitatava taastuva palaviku algus on järsk vappekülmaga. Seejärel tekib pea-, lihas- ja liigesvalu, kuiv köha, konjunktiviit, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, ninaverejooks, veriköha, verikusesus, silma võrkkesta verevalumid, maksa ja põrna suurenemine, meningism, täppverevalumiline lööve ning naha ja limaskesta kollasus. Tüsistusena võivad tekkida entsefaliit või entsefalopaatia. Palavikuhood kestavad 2-7 päeva, mis vahelduvad 7 päevaste (4-14 päevaste) palavikuta perioodidega (vere äigepreparaat on sel perioodil negatiivne); korduvaid palavikuhooge võib olla ühest kümneni. Haiguse esimene periood on kõige raskem, kriitiline ja võib lõppeda surmaga. Antibiootikumravi perioodil võib tekkida Jarisch-Herxheimeri reaktsioon. Taastuv palavik kestab keskmiselt 13-16 päeva. Haiguse Aafrika varianti põevad eurooplased raskel kujul. Ravita juhtudel on suremus 10%-40% ja antibiootikumravi korral 2%-4%.

Ennetamine: 

Puhtuse pidamine, hügieeni nõuete järgimine ja täide hävitamine. Pesemine vee ja seebiga ei hävita täisid, sest nad surevad alates temperatuurist 50⁰C. Seda on vaja arvestada täitõvega inimese riiete pesemisel. Täi tingud taluvad madalamaid temperatuure ning nad säilivad umbes 16 päeva.