Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Sarlakid

Sissejuhatus: 

Sarlakid (lad. K. Scarlatina) on äge nakkushaigus, mida iseloomustavad haigel esinev peenesõlmeline lööve nahal ja põletik.

Haigustekitaja: 

Haigustekitajaks on A grupi beeta-hemolüütiline streptokokk (Streptococcus pyogenes), mis toodab virulentsusfaktoreid streptolüsiini ja toksiine.

Nakkusallikas: 

1. Sarlakihaige, eriti haiguse esimestel päevadel. Ilma antibakteriaalse ravita võib patsient olla nakkusohtlik kuni 21 päeva alates sümptomite ilmnemisest. Patsient ei ole nakkusohtlik 24 tundi pärast antibakteriaalse ravi algust.
2. Farüngotonsilliidi ehk angiinihaige.
3. Streptokokilise etioloogia nasofarüngiidihaige.
4. Paranemisstaadiumis haiged, eriti need, kel esinevad mädatüsistused.
5. Terved hemolüütilise streptokoki kandjad.

Levimine: 

Haigusetekitajad kanduvad õhk-piisknakkuse teel lähedases kokkupuutes olnud isikutele (ühes toas või palatis viibinutele). Harva võivad haigusetekitajad üle kanduda ka haiget ümbritsevate esemete vahendusel (toidunõud, mänguasjad, pesu). Haiguse sesoonne tõus on sügis-talvisel perioodil. Sagedamini põevad 3-7 aasta vanused lapsed. Pärast põdemist kujuneb antitoksiline immuunsus.

Peiteperiood: 

Peiteperiood on 1 kuni 7 päeva.

Haigusnähud: 

Haigus algab palaviku, peavalu, oksendamise, nõrkuse, angiini ja lööbe ilmumisega. Lööve, mis levib kaelalt rinnale, seljale ja jäsemetele, on peensõlmeline, katsumisel kare ja paikneb punetaval nahapinnal. Lööve kestab 3-7 päeva. Põsed on intensiivselt punetavad ja iseloomulik on ninaalune lööbevaba kolmnurk. Algul on keelel katt, kusjuures keeleots on puhas. Alates neljandast haiguspäevast on keel vaarikapunane ja näsaline. 2-4 nädala pärast võib tekkida peenehelbeline nahaketendus ja selle irdumine suurte tükkidena peopesadelt ja jalataldadelt. Tüsistustena võivad tekkida müokardiit ja meningiit, reumatism ja glomerulonefriit.

Ennetamine: 

• Haige isoleeritakse tavaliselt kodus, raske haiguskulu korral hospitaliseeritakse. Arst lõpetab haigestunu isolatsiooni, lähtudes patsiendi haigestumise kuupäevast, määratud ravist ja tema tervislikust seisundist. 
• Haiguskoldes tuleb tarvitada vaid keedetud või pastoriseeritud piima.
• Sarlakite vastu vaktsiini ei ole.