Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Põistangtõbi

Sissejuhatus: 

Põistangtõbe ehk ehhinokokoosi põhjustab ehhinokokk-paeluss Echinococcus granulosus, harvem ka E. multilocularis. E. multilocularis on levinud soojema kliimaga maades.

Haigustekitaja: 

Ehhinokokoosi põhjustab ehhinokokk-paeluss Echinococcus granulosus, harvem ka E. multilocularis. E. multilocularis on levinud soojema kliimaga maades. Tegemist on peamiselt loomade parasiidiga, mis võib põhjustada ka inimese nakatumist. Põhiperemeesteks on kiskjad (rebased, kährikkoerad, hundid, koerad jm) ja vaheperemeesteks on taimetoidulised loomad (veised, lambad jm) aga ka inimene. Ehhinokokk parasiteerib vaheperemehe erinevates siseelundites (maksas, kopsus, ajus jm). 

Nakkusallikas: 

Nakkusallikas on haige rebane, koer ja kass, harvem teised loomad ja ulukid – nendel kestab parasiitide haigusnähtudeta kandlus keskmiselt 4-6 aastat. Parasiidi elutsükli vaheperemeesteks on närilised (eeskätt hiired) ja inimesed. Looma väljaheitesse ilmuvad parasiidi munad 5-7 nädalat pärast nakatumist. Seega toodab täiskasvanud ehhinokokk nakatamisvõimelisi onkosfääre sisaldavaid mune, mis erituvad looma väljaheitega väliskeskkonda, kus need säilivad eluvõimelistena vees kaks kuud ja pinnases üks aasta. Nakatunud koera, kassi või rebast silitades satuvad munad kätele ja sealt suhu. Põistang areneb looma organismis suguküpseks 1-2 kuuga. Põistangussi eluiga on 2-6 kuud.

Nakatunud inimene ei ole suhtlemisel nakkusohtlik. Nakatunud inimese immuunsüsteem reageerib ehhinokokkide sissetungile antikehade tekkega, kuid need ei takista parasiidi paljunemist. Samuti on pärsitud rakuimmuunsus.

Levimine: 

Inimene nakatub fekaal-oraalsel teel parasiidi mune suhu viies; inimese seedetraktis vabanevad munast onkosfäärid, mis tungivad läbi sooleseina vereringesse ning ründavad eeskätt maksarakke, kuid ka aju, kopse, vaheseinandit ja kõhukelmet, kus moodustuvad ehhinokoki tsüstid. Tsüsti välismembraani rakud paljunevad difuusselt, levides kasvajana ja hävitades tabatud elundite kudesid. Tavaliselt nakatub inimene lapseeas, kuid pika inkubatsiooniperioodi tõttu avalduvad kliinilised haigusnähud alles täiskasvanu eas. Maksa tabatuse korral võib haiguspilt meenutada maksatsirroosi või maksavähki. Alveolaarne ehhinokokoos on kõrge letaalsusega.

Peiteperiood: 

Peiteperiood kestab mõnest kuust mõne aastani.