Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Nekrootiline fastsiit

Sissejuhatus: 

Nekrootiline fastsiit ehk kärbuslik sidekirmepõletik ehk rahvapäraselt lihasööja bakterinakkus on nahaaluse koe bakteriaalne põletik. Selle tekitajateks olevad aeroobsed ja anaeroobsed bakterid põhjustavad nahaaluse koe ja sidekirme nekroosi ehk kärbumise.

Nekrootilise fastsiidi riskirühmaks on immuunpuudulikkusega inimesed, eelkõige diabeedihaiged.

Haigustekitaja: 

Haigusetekitajateks on A-rühma β-hemolüütilised streptokokid (Streptococcus pyogenes) ning mitmed aeroobsed ja anaeroobsed bakterid (Bacteroides erinevad liigid).

Levimine: 

Haigusetekitajad sisenevad nahaalusesse koesse nahahaavade, -marrastuste ja muude nahavigastuste või putukahammustuste kaudu või lähtuvad mõnest nakkusekoldest, mistõttu näiteks streptokokid võivad siseneda ka vere kaudu. 

Peiteperiood: 

Peiteperioodi pikkus jääb 24 tunni piiresse.

 

Haigusnähud: 

Nakkusprotsessi tagajärjel sulguvad nahaaluse koe veresooned, mis loob eelduse naha ja nahaaluse koe kärbuse tekkimisele. Nekrootilises koes paljunevad anaeroobsed bakterid põhjustavad gangreeni ehk muundkärbuse tekkimise. Anaeroobse ainevahetuse käigus kogunevad nahaalusesse koesse vesinik- ja lämmastikgaasid.

Varajasteks haigusenähtudeks on intensiivne valu, mis närvikahjustuse korral võib mõnes  naha piirkonnas puududa. Vigastatud piirkonna nahk on punakas, põletikuline, turses ja võib kaasneda lööve. Lisandub kõrge palavik, iiveldus, nõrkus, kõhulahtisus ja janutunne, võib kaasneda meeltesegadus.

Kolme-nelja päeva jooksul muutub nahk kahvatuks, tekivad tumeda vedelikuga täidetud villid ning ilmub gangreenile viitav naha krudisemine. Tekib naha, nahaaluse koe, lihas- ja rasvkoe ning sidekirme kärbus.

Neljandal-viiendal haigusepäeval võib vererõhk järsult langeda, tekkida sepsis ja toksiline šokk. Nakkusprotsess progresseerub kiiresti. Suremus on 30% piires.

Ravi: kirurgiline, antibiootikumravi, vereülekanded ja immuunglobuliini manustamine.