Nakkushaigused
Nakkushaigus on inimese, looma või linnu haigus, mida põhjustavad nakatunud inimeselt, loomalt või linnult tervele vastuvõtlikule inimesele levivad haigustekitajad (bakterid, viirused, algloomad, prioonid, riketsiad, parasiitseened, ussnugilised ehk helmindid, keha väliskatete parasiidid ehk ektoparasiidid).
Nakkushaigus on nakatunud inimese organismi ja haigustekitava mikroorganismi vastastikuse toime ehk nakkusprotsessi tagajärg.
Loomadelt ja lindudelt inimestele üle kanduvaid nakkushaigusi nimetatakse zoonoosideks.
Nakkushaiguste iseloom, raskusaste ja haigusnähud sõltuvad ühelt poolt vastuvõtliku inimese organismi sattuvate haigustekitavate mikroorganismide hulgast, nakatamisvõimest ehk virulentsusest ja levikuviisidest ning teiselt poolt inimese vanusest, tervislikust seisundist ja vastupanuvõimest ehk immuunsusest.
Nakkushaigus avaldub tüüpilise või atüüpilise haigusena või haigustekitaja kandlusena. Nakkushaigus võib kulgeda ägedas, kroonilises või varjatud ehk latentses vormis.
Sõltuvalt haigustekitajate inimese organismi sattumise teest ja põhilisest paljunemise elundkonnast on nakkushaiguste liigitus järgmine:
a) hingamisteede/hingamiselundkonna,
b) seedetrakti ehk soole-,
c) organismi väliskatete (naha, limaskesta),
d) sugulisel teel levivad,
e) vere-,
f) vektorite ehk lülijalgsete poolt levitatavad nakkushaigused.
Eesti Vabariigis registreeritakse endeemiliselt levivaid, epidemioloogiliselt ja kliiniliselt ohtlikke ning piiriüleseid pandeemilise potentsiaaliga nakkushaigusi Tervise- ja tööministri 12.03.2019. a määrusega nr 24 alusel, mis on kehtestatud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (RT I, 13.03.2019, 241) alusel.