Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Krimmi-Kongo hemorraagiline viirushaigus

Sissejuhatus: 

Krimmi-Kongo hemorraagiline viirushaigus on levinud Aafrikas, Lähis-Ida maades, Balkanimaades, Krimmis, Venemaal, Iraagis, Pakistanis ja Lääne-Hiinas. Suremus on ravita juhtudel 15%-35% ja puhangute korral 40%.

Haigustekitaja: 

Haigustekitajaks on Bunyaviridae perekonda Nairovirus sugukonda kuuluv RNA Krimmi- Kongo hemorraagilise palaviku viirus.

Nakkusallikas: 

Nakkusallikaks ja viiruse loodusreservuaariks on ulukid, lambad ja kitsed.

Levimine: 

Haigustekitajaid levitavad ja kannavad hammustamisel inimesele üle Hyalomma liiki kuuluvad puugid. Nosokomiaalnakkus tekib juhul, kui kirurgilise operatsiooni käigus levivad viirused verega teistele haigetele.

Peiteperiood: 

Peiteperioodi pikkuseks on 3 kuni 12 päeva.

Haigusnähud: 

Haigus algab gripi-sarnaste nähtudega, pea-, liiges- ja seljavaluga, esineb iiveldus ja oksendamine, valguskartus. Tekivad verejooksud ninast, nahal, siseelundites (sellele viitab kõhuvalu, millele sageli järgneb kirurgiline vahelesegamine). Võib tekkida kollaps, šokk ja intravaskulaarne koagulopaatia. Kahjustatud on kesknärvisüsteem. Raviks on kasutatud ribaviriini.

Ennetamine: 

Nakatumise ennetamiseks tuleb vältida kokkupuudet puukidega: kanda kaitseriietust ja kasutada putukatõrjevahendeid. Haiglas tuleb vältida nosokomiaalnakkuse levikut.