Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Kollapalavik

Sissejuhatus: 

Kollapalavik (inglise keeles Yellow Fever) on raskekujuline äge viirusinfektsioon, mis kuulub eriti ohtlike nakkushaiguste hulka. Kollapalavik esineb troopilises Lõuna-Ameerikas ja Aafrikas 15° põhjalaiusest kuni 10° lõunalaiuseni, Aasias kollapalavikku ei ole. Euroopa maades on senini esinenud ainult kollapalaviku ohumaadest sissetoodud haigusjuhte.

Haigustekitaja: 

Kollapalavikuviirus on flaviviiruste rühma kuuluv RNA-viirus.

Nakkusallikas: 

Viiruse looduslikud peremehed on ahvid, kes tavaliselt ise kliiniliselt ei haigestu.

Levimine: 

Kollapalaviku ülekanne toimub sääskede vahendusel - viiruse levitajad on Aedes liiki kuuluvad sääsed, neist Aedes aegypti sääsed levitavad linnakollapalavikku.

Peiteperiood: 

Kollapalaviku peiteperiood on 3 kuni 6 päeva.

Haigusnähud: 

Haigus algab kõrge palaviku, pea- ja seljavaluga. Seejärel lisanduvad lihasvalud, iiveldus, oksendamine ja nõrkus. Umbes 3-5 päeva pärast tekib lööve, mis algab rindkerelt ning levib näole ja jäsemetele. Spetsiifiline ravi puudub.
Kollapalavikku diagnoositakse epidemioloogilise anamneesi, haiguspildi ja laboriuuringute (spetsiifiliste antikehade määramine) alusel.

Ennetamine: 

Kollapalaviku vastast vaktsineerimist võib kohustuslikus korras riiki sisenevalt inimeselt nõuda. Mõned riigid, enamasti Lääne-Aafrikas, nõuavad vaktsineerimistunnistust kõigilt riiki sisenejatelt. Riigid, kus esineb kollapalaviku leviku oht ja riigid, mis nõuavad kollapalaviku vastast vaktsineerimist saabuvatelt reisijatelt on avaldatud WHO veebilehel. WHO juhib reisijate tähelepanu, et vaatamata sellele, et isegi kui riik ei ole esitanud vaktsineerimise nõuet, ei tähenda see kollapalaviku leviku ohu puudumist riigi mõnes piirkonnas või ka kogu maal. Sellisteks riikideks on käesoleval ajal Brasiilia, Gambia, Etioopia, Ghana, Nigeeria jt ning nendesse riikidesse reisijatele on siiski soovitatav kollapalavikuvastane vaktsineerimine.  Kuna riik võib vastavalt epidemioloogilisele olukorrale muuta nõudeid reisijatele kollapalaviku vastu vaktsineerimise vajaduse osas, on soovitatav enne reisile minekut tutvuda nendega sihtriigi saatkonnas/konsulaadis ja/või WHO „International Travel and Health“ veebis või pöörduda reisimeditsiinikabinetti nõustamiseks ja vajadusel vaktsineerimiseks.

Kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendab „Rahvusvaheline vaktsineerimise või profülaktika tõend / International Certificate of Vaccination or Prophylaxis", mis jõustub 10 päeva pärast vaktsiini manustamist ning kehtib eluaeg.