Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Karbunkul

Sissejuhatus: 

Furunkul, karbunkul ja panariitsium on naha bakter-nakkused.Furunkul ehk paise ehk koeranael ja karbunkul ehk mädamuhk ning panariitsium ehk sõrmemädapõletik on abstsessiga võrreldes pindmisemad ning väiksemad mädapõletikulised kolded. Nende tekkimise riskirühmaks on immuunpuudulikkusega, diabeediga, sügelistega, ekseemiga, liigtüsedad või vanemaealised inimesed ning halbades hügieenioludes ja ülerahvastatud tingimustes elavad inimesed.

Haigustekitaja: 

Haigusetekitajaks on Staphylococcus aureus.
Nakatumise riskirühma kuuluvad eelkõige need inimesed, kellel esineb stafülokokkide kolonisatsioon ehk püsikandlus nahal või ninaneelus ning akne ja komedoonide ehk naha rasukorkidega inimesed.

Haigusnähud: 

Furunkulite moodustumisel tekib algul nahas valulik sõlmeke, mille kohal on nahk algul roosakas ja seejärel sinakaspunane. Edasi ilmuvad mädavillid, mis tekivad eeskätt näol, ninal, kaelal, kõrvas, rinnal, sõrmedel ja tuharatel. Mädavilli ümbrus on turses ja valulik. Seejärel mädavilli keskosa pehmeneb ning avaneb nahapinnale. Tekib haavand, mille paranemisel jääb järele arm. Mädapõletikuline nakkusprotsess võib muutuda krooniliseks – siis on tegemist furunkuloosiga.
Karbunkulid on laatunud ja nahaaluse koe kaudu ühendatud furunkulid. Nende moodustumisega kaasneb palavik ja halb enesetunne. Juhul, kui mädapõletikuline kolle tekib sõrmedel ja eeskätt küünevalli ümbruses, siis on tegemist panariitsiumiga ehk sõrmemädapõletikuga. Bakterioloogiliselt on soovitatav uurida eeskätt immuunpuudulikkusega inimesi.

Ravi: mädakolde avamine ja näidustusel antibiootikumravi.