Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Helicobacter pylori gastriit

Sissejuhatus: 

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Helicobacter pylori’ga nakatunud 70%arengumaade ja 20–30% arenenud maade elanikest. Ainult väikesel osal nakatunutest kujuneb 12-sõrmiksoole haavandtõbi. Nakatutakse tavaliselt lapsepõlves ning aastate jooksul progresseerub mao limaskesta kõhetus.

Haigustekitaja: 

Haigustekitajaks on gram-negatiivne bakter Helicobacter pylori. Meestega seksivatel meestel on kõhulahtisuse tekitajana tuvastatud Helicobacter cinaedi ja Helicobacter fennelliae.

Nakkusallikas: 

Nakkusallikaks on nakatunud inimene, kelle mitteravimisel püsib nakkus eluaeg. Tõenäoliselt on madala maomahla happesusega nakatunud inimesed suurema nakatamisohtlikkusega. 

Levimine: 

Haigustekitajad sisenevad inimese organismi suust-suhu või fekaalist-suhu teel. Nakatumine võib erandina toimuda ka nakatunud inimese oksega kokkupuutel, bakteritega saastunud joogivee joomisel või gastroskoobiga kokkupuutel.

Peiteperiood: 

Gastriidi peiteperioodi pikkuseks on 5–10 päeva.

Haigusnähud: 

Bakter-nakkus võib põhjustada ägedat ja kroonilist gastriiti või haavandtõbe. Enamik nakatunud inimestest on aümptomaatilised. Võib kujuneda mao limaskesta atroofia ehk kõhetus ja metaplaasia ehk koeteisenemine ning kaugtagajärjena mao adenokartsinoom.