Helicobacter pylori gastriit
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on Helicobacter pylori’ga nakatunud 70% arengumaade ja 20-30% arenenud maade elanikest. Ainult väikesel osal nakatunutest kujuneb 12-sõrmiksoole haavandtõbi. Nakatutakse tavaliselt lapsepõlves ning aastate jooksul progresseerub mao limaskesta kõhetus.
Haigusetekitajaks on gram-negatiivne bakter Helicobacter pylori. Meestega seksivatel meestel on kõhulahtisuse tekitajana tuvastatud Helicobacter cinaedi ja Helicobacter fennelliae.
Nakkuseallikaks on nakatunud inimene, kelle ravita juhtudel püsib nakkus eluaeg. Tõenäoliselt on madala maomahla happesusega nakatunud inimesed suurema nakatamisohtlikkusega.
Haigusetekitajad sisenevad inimese organismi suust-suhu või fekaalist-suhu teel. Erandina võib nakatumine toimuda nakatunud inimese oksega kokkupuutel, bakteritega saastunud joogiveega või gastroskoobiga.
Gastriidi peiteperioodi pikkuseks on viis kuni kümme päeva.
Bakter-nakkus võib põhjustada ägedat ja kroonilist gastriiti või haavandtõbe. Enamik nakatunud inimestest on asümptomaatilised. Võib kujuneda mao limaskesta atroofia ehk kõhetus ja metaplaasia ehk koeteisenemine ning kaugtagajärjena mao adenokartsinoom.