Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Enteroviirusnakkused

Sissejuhatus: 

Enteroviirusnakkused on maailmas laialt levinud nakkushaigused, mis võivad põhjustada puhanguid. Sagedamini haigestuvad lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud. Enteroviirusnakkused levivad maist septembrini.

Haigustekitaja: 

Enteroviirused kuuluvad pikornaviiruste sugukonda, enteroviiruste perekonda. Enteroviiruste perekonda kuuluvad ECHO-, Coxsackie A- ja B-viirused, polioviirused ning muud enteroviirused. Enteroviirused võivad pikemat aega säilitada eluvõime väliskeskkonnas, sh vees või niiskes pinnases.

Nakkusallikas: 

Nakkusallikaks on haige või haigusnähtudeta inimene.

Levimine: 

Enteroviirused levivad fekaal-oraalsel teel, st nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu. Samuti levib viirus saastunud vee ja toitudega või harvem piisknakkuse teel õhu kaudu. Ka pärast haigusnähtude kadumist võivad haigustekitajad erituda seedetrakti kaudu mõne nädala jooksul.

Haigusnähud: 

Sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta või kergete gripisarnaste nähtudega. Nakkus võib kliiniliselt avalduda järgmiste haigusvormidena: herpangiin, konjunktiviit, stomatiit, kõhulahtisus, HFM (hand-foot-and-mouth disease), raskematel juhtudel entsefaliit või meningiit. Sageli kulgeb haigus raskelt vastsündinutel ja immuunpuudulikkusega inimestel. Enteroviirusmeningiidi peiteperiood kestab kuni 10 päeva. Haigusnähtudeks on palavik, tugev peavalu, oksendamine, kuklakangestus, valguskartus, lööve. Haigus kestab 7 –10 päeva ja lõpeb üldjuhul paranemisega. Spetsiifiline ravi puudub. 

Ennetamine: 

Haigestumise vältimiseks tuleb täita hügieeninõudeid, eeskätt pesta hoolikalt käsi vee ja seebiga pärast tualeti kasutamist ja enne söömist. Käte desinfitseerimiseks võib kasutada selleks ettenähtud desinfitseerimisvahendeid. Kodus ei tohiks kasutada haigega ühiseid käterätikuid, nõusid, söögiriistu või muid haige poolt kasutatavaid esemeid. Tualettruumi tuleks puhastada desinfitseerivate ainetega. Kui haigestunu on laps, siis anda talle haiguse ajal mängimiseks ainult kergesti pestavaid mänguasju. Mänguasju tuleks pesta võimalikult sageli ning hoiduda tuleks pehmete või karvaste mänguasjade kasutamisest.