Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Ciguatera toidumürgitus

Sissejuhatus: 

Ciguatera toidumürgistus (ingl. k. ciguatera food poisoning, CFP) on kliiniline sündroom, mida põhjustab cigua-toksiini sisaldavate kalade söömine. Cigua-toksiini sisaldavad kalad (makrell, papagoikala, barrakuda, kiviahven, punakas riffahven, huntmureen, kirurgkala, merikiisk jm) on levinud 35° põhja- ja 35° lõunalaiuse vahel peamiselt Kariibi meres, India ookeanis ja Vaikse ookeani saarte piirkonnas. Mürgistusjuhte on esinenud ka Bahamal, Tšiilis ja Kanadas ning Euroopas Kanaari saartel ja Madeiral.

                                                                                                                                    
Cigua-toksiin on rasvas lahustuv, kuuma- ja happekindel neurotoksiin, mida moodustavad dinoflagellade (Gambierdiscus sugukond) hulka kuuluvad veeorganismid. Toksiin ei lagune kuuma ja külma toimel, see on lõhnatu ja maitsetu. Dinoflagelladest toitudes muutuvad kalad neurotoksiini kandjateks, kusjuures mürk koguneb eeskätt kala peasse, maksa ja suguelunditesse. Kalade ja kalatoitude valmistamisel ning söömisel satub cigua-toksiin toiduahelasse, põhjustades inimestel toidumürgistuse.

Nakkusallikas: 

Inimene haigestub ülal nimetatud kaladest valmistatud toidu söömisel.

Levimine: 

Cigua-toksiin võib levida emalt lapsele rinnaga toitmisel; harva on esinenud levikut ka sugulisel teel.

Peiteperiood: 

Peiteperioodi kestvus on 2 kuni 48 tundi.

Haigusnähud: 

Mürgistusega inimesel tekivad närvisüsteemi, seedetrakti ja südame-veresoonkonna kahjustusnähud. Närvisüsteemi kahjustusnähud ilmuvad 2-48 tunni möödumisel. Iseloomulikuks haigusnähuks loetakse külm-allodüüniat (põletava valuaistingu tekkimine tavaliselt kahjutu külmaärrituse toimel). Kaasnevad iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhukrambid, huulte, keele ja jäsemete paresteesia, metallimaitse suus, lihas- ja liigesvalu, nahasügelus, lihasnõrkus, hägune nägemine, vererõhu langus ja bradükardia. Haigusnähud püsivad mõne nädala, need võivad taas tekkida alkoholi joomisel, pähklite ja mittemürgiste kalade söömisel. Surmajuhte esineb harva.

Ennetamine: 

Põhiline ennetusmeede on ülal nimetatud kalade mittesöömine troopilistes piirkondades. Kalatoidus sisalduv cigua-toksiin ei hävi kuumutamisel ja külmutamisel. Eeskätt on ohustatud nimetatud piirkondadesse suunduvad reisijad, keda peaks teavitama mürkkaladest, mürgi organismi sattumise võimalusest ja viisidest ning mürgistuse haigusnähtudest.                             
Ravi tuleb alustada hiljemalt 48-72 tundi pärast cigua-toksiini sisaldava kala söömist.