Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
 
 

 

Olen nakatunud või kahtlustan COVID-19sse haigestumist

käitumisjuhised seisuga 15.08.2022

 

 

Kui oled COVID-19 haige või kahtlustad haigestumist, siis:

Võta ühendust oma perearsti või perearsti nõuandeliiniga 1220. Haigustunnuste ilmnemisel palume mitte minna haigla erakorralise meditsiini osakonda ega perearsti vastuvõtule, vaid esmalt küsida ravisoovitused ning juhised telefoni teel. Patsiendi koduse ravi juhise leiad siit (PDF).

 

Püsi kodus vähemalt 5 päeva (ka siis kui sul ei ole sümptomeid). Töövõimetuslehe/hoolduslehe jaoks pöördu oma perearsti poole! 

 

 

Väldi kontakte teiste inimestega.

 

 

Teavita oma lähikontaktseid võimalikust nakatumise riskist.

 

 

Lisaks tuleb regulaarselt järgida terviseohutuse nõudeid:

 

Peske regulaarselt käsi sooja vee ja seebiga. Vajadusel desinfitseerige, sest viirus võib levida saastunud esemete kaudu.

 

 

Vältige kätega näo, silmade, suu ja nina puudutamist.

 

 

Tuulutage regulaarselt ruume (vähemalt kaks korda päevas minimaalset 15 minutit korraga)

 

 

Köhimisel/aevastamisel katke nina ja suu paberräti või käsivarrega (kasutatud paber visake kohe ära ja seejärel peske käed).

 

Tervisliku seisundi järsu halvenemise korra helista viivitamatult häirekeskuse lühinumbril 112.

 

Näide nr 1: Tunned end halvasti ja kodus tehtud COVID-19 antigeeni kiirtest osutus positiivseks.

Kui kahtlustad endal COVID-19 haigust ning kodune COVID-19 antigeeni kiirtest osutus positiivseks, siis on perearstil võimalik haigus diagnoosida kiirtesti tulemuse põhjal. Võta ühendust perearstiga ning järgi antud ravijuhiseid. Vajadusel avatakse töövõimetusleht/hooldusleht.

Kehtib soovitus püsida vähemalt 5 päeva kodus.

NB! Koduse antigeeni kiirtesti positiivse tulemuse alusel diagnoositud haigus ei võimalda väljastada EL-is kasutatavat COVID-19 läbipõdemise digitõendit.

Kui soovite haiguse läbipõdemise tõendamiseks saada EL-i digitõendi, tuleb pöörduda tervishoiuteenuse osutaja poole, kes viib läbi PCR-testimise või teeb professionaalse antigeeni kiirtesti. Selline teenus on tasuline.
 

Näide nr 2: Tunned end halvasti ja pereliikmel on juba diagnoositud COVID-19.

Kui kahtlustad endal COVID-19 haigust ning pereliikmel on lähiajal diagnoositud COVID-19sse haigestumine, siis on perearstil võimalik haigus diagnoosida perekondliku seose põhjal. Võta ühendust perearstiga ning järgi antud ravijuhiseid. Vajadusel avatakse töövõimetusleht/hooldusleht.

Kehtib soovitus püsida vähemalt 5 päeva kodus.

NB! Perekondliku seose alusel diagnoositud haigus ei võimalda väljastada EL-is kasutatavat COVID-19 läbipõdemise digitõendit.

Kui soovite haiguse läbipõdemise tõendamiseks saada EL-i digitõendi, tuleb pöörduda tervishoiuteenuse osutaja poole, kes viib läbi PCR-testimise või teeb professionaalse antigeeni kiirtesti. Selline teenus on tasuline.

Koroonaviiruse-alane lisainfo on leitav:

Koroonakriisi leheküljelt www.kriis.ee/haigus-tervis-ja-vaktsiin/koroonaviirus-ja-selle-valtimine/...

Tagasi COVID-19 infolehele