Siseõhk ja selle tähtsus
Inimene veedab 80–90% oma ajast siseruumides, sealhulgas ka töökeskkonnas. Kuna lapsed veedavad keskmiselt 35–50 tundi nädalas koolis või koolieelsetes lasteasutustes, mõjutab koolikeskkond otseselt laste tervist ja õppimist ning tervislik keskkond aitab kaasa nende arenemisele terveteks ja oskuslikeks täiskasvanuteks.
Siseõhk võib sisaldada hulga tervisekahjustusi põhjustavaid saasteaineid, mille sisaldus võib olla siseruumides isegi suurem kui õues. Siseõhu saasteained võivad pärineda nii sise- kui ka väliskeskkonnast. Sisekeskkonnast pärit saasteallikad võivad olla ehitus- ja sisustusmaterjalid, niiskuse poolt kahjustada saanud ehituskonstruktsioonid, tehnilised seadmed (ventilatsioon), inimtegevus, lemmikloomad, toiduvalmistamine ja muud tegevused (koristamine jne).
Siseõhk
Siseõhku mõjutavad tegurid
Siseõhku mõjutavad tegurid võib jagada järgmiselt:
- Füüsikalised – õhutemperatuur, õhuniiskus, õhu liikumiskiirus, müra, vibratsioon, kiirgus jne.
- Keemilised – tolm, orgaanilised ja mitteorgaanilised keemilised ühendid.
- Bioloogilised – viirused, mikroobid, hallitusseened, puugid, loomade ja inimeste eritised, õietolm, jm.
Nõuded
Samuti on kehtestatud tervisekaitsenõuded koolidele.
Olulisemad punktid koolieelsetele lasteasutustele ja koolidele
- Ruumides tuleb tagada tervisele ohutu sisekliima.
- Siseõhus tohib süsihappegaasi-ehk süsinikdioksiidi sisaldus olla kuni 1000 mikroliitrit (ppm).
- Siseõhu suhteline õhuniiskus peab jääma vahemikku 40% kuni 60%. Talvel võib nädala keskmine suhteline niiskus langeda 25%-ni ja suvel tõusta 70%-ni.
- Koolieelsetes lasteasutustes peab rühmaruumi õhutemperatuur olema vähemalt 21 °C. Koolides peab olema õpperuumis vähemalt 19 ºC.
- Ruumides ei tohi olla tuuletõmbust.
- Ruumides peavad aknad olema avatavad ja vajaduse korral võimaldama tuulutamist.
Siseõhu keemiliste saasteainete suuniste ning koolide siseõhu kohta leiab lisainformatsiooni Keskkonnatervise Uuringute Keskuse raames teostatud töödest „Siseõhu saasteainete piirnormid Euroopa maades“ (PDF) ja „Soojustatud ja soojustamata koolimajade siseõhu kvaliteedi uuring Tallinnas“ (PDF) ning Euroopa Komisjoni poolt koostöös 25 liikmesriigi teadlaste ja ekspertidega käivitatud koolide sisekeskkonna projekti SINPHONIE (Schools Indoor Pollution and Health: Observatory Network in Europe) raames valminud lõppraportiga projekti koduleheküljel ja projekti raames välja töötatud suunistega järgmistel lehekülgedel: Soovitused tervislikuks koolikeskkonna kujundamiseks (PDF); Euroopa koolide tervisliku keskkonna kujundamise suunised (PDF).
Maailma Terviseorganisatsiooni juhend: „Meetmed terviseriskide vähendamiseks lastel, kes puutuvad kokku avalike lasteasutuste siseõhus sisalduvate mitmesuguste kemikaalidega“ (PDF)
Veel leiab siseõhu teemalisi materjale Terviseameti kodulehel infomaterjalide ja sihtuuringute all. Seal on eraldi toodud valdkonnad siseõhk ja lasteasutused. Lasteasutuste all on toodud muuhulgas ka siseõhu teemalisi materjale lasteasutuste kohta.
Tubakasuits
2012. aastal valmis Sotsiaalministeeriumi juhtimisel ning ekspertide ja huvigruppide koostöös Tubakapoliitika roheline raamat (PDF). Raamat keskendub tubakatoodete atraktiivsuse vähendamisele, alaealistele kättesaadavuse piiramisele, tubaka alternatiivtoodete turustamise reguleerimisele, suitsuvaba keskkonna edendamisele ja salaturu piiramisele.
Esimesel seaduse muudatuse ringil laiendati tubakaseaduse reguleerimisala ka tubakatoodetega seonduvatele toodetele, mille alla kuuluvad tubakatoodetega sarnaselt kasutatavad tooted (kõik tooted, mis imiteerivad tubakatoote tarvitamist, sh e-sigaretid nii nikotiiniga kui ilma, taimselt suitsetatavad tooted ja tubakatarvitamiseks mõeldud tooted – piibud, vesipiibud jm piibu- ja sigaretitarvikud).
Teise seaduse muudatuse ringil täiendati tubakaseadust elektroonilise sigareti ja elektroonilise sigareti täitevedeliku turustamise nõuetega. Nõuded kehtestati elektroonilise sigareti pakendamisele, märgistamisele, pakendile lisatavale infolehele ja koostisele ning lisandus enne toote turustamist pädeva asutuse, kelleks on terviseamet (kui ei ole seaduses sätestatud teisiti), teavitamise ja iga-aastase aruandluse kohustus. Täiendati tubakatoodete koostisosadest teavitamise nõudeid, lisati teatud lisaainete, uudsest tubakatootest ja taimsest tubakatootest teavitamise nõue. Samuti kehtestati tubakatoodete ja tubakatootega seonduvate toodete piiriülene kaugmüügi keeld. Tubakaseaduse muudatused tehti seoses muutunud Euroopa Liidu õigusega.
Kavas on rajada üldkasutatavate hoonete ukseavade ette suitsuvaba kaitsevöönd vähemalt 3 meetri raadiuses uksest. Samuti piirata suitsetamist avalikes randades, kontserdi- ja peopaikades ning vabaõhuüritustel. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO – World Health Organization) soovitab suitsetamise keelata kõikjal.
1) Vastavalt Tubakaseaduse § 10 peab tubakatooteid võõrandamiseks Eestisse toov või Eestis tubakatooteid tootev ettevõtja esitama terviseametile enne uue või muudetud tubakatoote turule viimist tootemarkide ja -liikide kaupa elektroonilises vormis aruande. Terviseametile tuleb esitada teave ja aruanne Euroopa Liidu ühise portaali kaudu. Uudsest tubakatootest, elektrooniliste sigarettide ja täitepakendite koostisest ning taimse suitsetatava toote koostisest teatamine on toodud sama seaduse § 101, 102 ja 103(Tubakatoodete turule viimisest);
2) Vastavalt Tubakaseaduse § 32 teostab terviseamet järelevalvet tubakatoote ja tubakatootega seonduva toote koostisest teavitamise, teatavatest erinimekirja kantud lisaainetest teavitamise ja uudsest tubakatootest teavitamise kohta kehtestatud nõuetest kinnipidamise ning suitsetamisruumile ja suitsetamisalale kehtestatud nõuete järgimise üle vastavalt ameti põhimääruses sätestatud ülesannetele.
Hallitus
Lisainfo
- Eestis tegeleb tubaka tarvitamise uurimisega ja infomaterjalide välja andmisega Tervise Arengu Instituut. Nende koduleheküljelt leiab mitmeid materjale tubakaga seoses, muuhulgas alljärgnevad:
- Terviseameti materjale:
- Veel lugemist: