Millised on kosmetikatoote koostisained ja nõuded?
Kosmeetikatooteid ja nende koostist reguleerib Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus nr 1223/2009/EÜ kosmeetikatoodete kohta. Kosmeetikamääruse II - VI lisas on sätestatud keelud ja piirangud teatud ainetele: II lisa - kosmeetikatoodetes keelatud ainete loetelu, III lisa - ainete loetelu, mida kosmeetikatooted võivad sisaldada üksnes ettenähtud piirangute kohaselt, IV lisa - kosmeetikatoodetes lubatud värvainete loetelu, V lisa - kosmeetikatoodetes lubatud säilitusainete loetelu, VI lisa - kosmeetikatoodetes lubatud UV-filtrite loetelu
Mõisted kosmeetikamäärusest
- Kosmeetikatoode on aine või segu, mis on ette nähtud kokkupuuteks inimese keha välispinna osadega (nahk, juuksed, näo- ja ihukarvad, küüned, huuled ja välised suguelundid) või hammaste ja suuõõne limaskestadega ainult või peamiselt nende puhastamiseks, lõhnastamiseks, nende välimuse muutmiseks, nende kaitsmiseks, heas seisundis hoidmiseks või ihulõhnade parandamiseks;
- Aine on looduslik või tootmisprotsessi teel saadud keemiline element või selle ühendid koos stabiilsuse säilitamiseks vajalike ja tootmisprotsessist johtuvate lisanditega, välja arvatud lahustid, mida on võimalik ainest eraldada, mõjutamata aine stabiilsust või muutmata selle koostist;
- Segu on kahest või enamast ainest koosnev segu või lahus;
- Säilitusained on ained, mis on eranditult või peamiselt ette nähtud kosmeetikatootes mikroorganismide arengu pidurdamiseks;
- Värvained on ained, mis on eranditult või peamiselt ette nähtud kosmeetikatoote, kogu keha või teatavate kehaosade värvimiseks, neelates või peegeldades nähtavat valgust; lisaks nendele käsitatakse värvainetena oksüdatiivsete juuksevärvide lähteaineid;
- UV-filtrid on ained, mis on eranditult või peamiselt ette nähtud naha kaitsmiseks ultraviolettkiirguse eest, neelates, peegeldades või hajutades ultraviolettkiirgust;
- Nanomaterjal on lahustumatu või bioloogiliselt püsiv kindlal eesmärgil valmistatud materjal, mille ühe või enama välismõõte või sisemise struktuuri suurus on vahemikus 1-100 nm.
Koostisosa otstarbed kosmeetikatoote retseptuuris
(ühel koostisainel võib olla mitu otstarvet):
ABRASIIV - Eemaldab keha pinnalt mitmesuguseid materjale, hõlbustab hammaste mehaanilist puhastamist või annab neile parema läike.
ABSORBENT - Seob vees ja/või õlis lahustuvaid lahustunud või peendispersseid aineid.
ANTIOKSÜDANT - Pärsib hapniku toimel tekkivaid reaktsioone ja aitab selle abil vältida oksüdeerumist ja räästumist.
ANTISTAATIK - Vähendab staatilist elektrilaengut pindmiste laengute neutraliseerimise teel.
DENATURANT - Annab kosmeetikavahendile ebameeldiva maitse. Enamasti lisatakse etüülalkoholi sisaldavatele kosmeetikavahenditele.
DEPILEERAINE - Aitab kehalt eemaldada soovimatuid karvu.
DESODORANT - Vähendab või varjab ebameeldivat ihulõhna.
EMULGAATOR - Muudab faasidevahelist pindpinevust ja soodustab selle abil segunematutest vedelikest peendisperssete segude moodustumist.
EMULSIOONISTABILISAATOR - Soodustab emulsiooni teket, suurendab emulsiooni püsivust ja pikendab selle säilimisaega.
GEELIMOODUSTI - Muudab vedela valmistise geeliks (elastseks pooltahkeks valmistiseks).
HAMBAKATUVASTANE AINE - Aitab vältida hambakatu teket.
HIGISTAMISVASTANE AINE - Vähendab higistamist.
HÜDROTROOP - Suurendab vees vähe lahustuvate ainete lahustuvust.
JUUKSEFIKSAATOR - Aitab hoida juukseid soengus.
JUUKSEPALSAM - Teeb juuksed hästi kammitavaks, painduvaks, pehmeks ning läikivaks ja/või parandab nende kohevust ning muudab nad kergemaks, säravamaks jne.
JUUKSEVÄRV - Värvib juukseid.
KAMMIMIST HÕLBUSTAV AINE -Vähendab või väldib juuste pinna muutustest või kahjustustest tingitud juuste kokkukeerdumist ja hõlbustab kammimist.
KELAATIVAINE - Moodustab metallüoonidega reageerides komplekse, mis muudavad kosmeetikavahendite stabiilsust ja/või välimust.
KELMETEKITI - Tekitab nahale, juustele või küüntele kandmisel ühtlase kelme.
KERATOLÜÜT - Aitab eemaldada stratum corneum'i (sarvkihi) surnud rakkusid.
KOOTAV AINE - Põhjustab naha kokkutõmbumist.
KORROSIOONIVASTANE AINE - Aitab vältida pakendi korrosiooni.
KOSMEETILINE VÄRVAINE - Annab kosmeetikavahendile ja/või nahale ja/või nahamanustele värvuse. Kõik loetletud värvained on ained, mis on kantud kasutamiseks lubatud värvainete nimekirja (vt kosmeetikavahendite direktiivi IV lisa).
KÕÕMAVASTANE AINE - Aitab vältida kõõma.
KÜÜNEPALSAM - Parandab küünte kosmeetilisi omadusi.
LAHUSTI - Lahustab aineid.
LOKKIMIS- VÕI SIRGESTUSAINE - Muudab juuste keemilist struktuuri, võimaldades sättida juuksed soengusse vajalikul viisil.
LÄBIPAISTVUST VÄHENDAV AINE - Vähendab kosmeetikavahendi läbipaistvust või poolläbipaistvust.
MAHUAINE - Vähendab kosmeetikavahendi puistetihedust.
MIKROOBIVASTANE AINE - Aitab reguleerida mikroorganismide kasvu nahal.
NAHAPALSAM - Aitab hoida nahka heas seisundis.
NAHKA KAITSEV AINE - Aitab vältida välistegurite kahjulikku mõju nahale.
NAHKA RAHUSTAV AINE - Leevendab naha või peanaha ärritust.
NAHKA SILENDAV AINE - Aitab silendada naha pinda, vähendab konarusi ja defekte.
NIISKUST SÄILITAV AINE - Hoiab ja säilitab niiskust.
NIISUTUSAINE - Suurendab naha niiskusesisaldust ning teeb naha pehmeks ja siledaks.
OKSÜDEERIJA - Muudab ainete keemilisi omadusi hapniku liitmise või vesiniku eemaldamise teel.
PAAKUMISVASTANE AINE - Võimaldab tahkete osakeste vaba liikumist ja aitab vältida pulbrilise kosmeetikavahendi paakumist klompideks või kõvaks massiks.
PEHMENDAV AINE - Pehmendab ja silendab nahka.
PINDAKTIIVNE AINE - Vähendab kosmeetikavahendi pindpinevust ja aitab kosmeetikavahendi kasutamisel seda ühtlaselt jaotada.
PLASTIFIKAATOR - Pehmendab ja muudab plastiliseks aineid, mida teisiti ei saaks kergesti deformeerida, laiali määrida või vormida.
PLEEGITUSAINE - Muudab juuste või naha värvitooni heledamaks.
PROPELLENT - Tekitab aerosoolipakendis surve ja klapi avamisel surub pakendi sisu välja. Teatavad veeldatud propellendid võivad olla ka lahustid.
PUHASTAV AINE - Aitab hoida nahka puhtana.
PUHVERAINE - Stabiliseerib kosmeetikavahendi pH-d.
PÄEVITUSAINE - Tumendab nahka ultraviolettkiirgusega kokkupuutumisel või ilma ultraviolettkiirguseta.
PÄRLMUTTERLÄIKEAINE - Annab kosmeetikavahendile küütleva värvitooni.
RASUTAASTEAINE - Taastab juuste ja pealmiste nahakihtide lipiidid.
REDUTSEERIJA - Muudab ainete keemilisi omadusi vesiniku liitmise või hapniku eemaldamise teel.
SEBORRÖAVASTANE AINE - Aitab reguleerida rasueritust.
SIDEAINE - Tagab kosmeetiliste segude puhul koostisainete kohesiooni.
STABILISAATOR - Suurendab koostisainete või segu stabiilsust ja pikendab säilivusaega.
SUUHOOLDUSAINE - Mõjub suuõõnele kosmeetiliselt, st puhastab, desodoreerib ja kaitseb suuõõnt.
SÄILITUSAINE - Eeskätt pidurdab kosmeetikavahendis mikroorganismide arengut. Kõik loetletud säilitusained on ained, mis on kantud kasutamiseks lubatud säilitusainete nimekirja (vt kosmeetikavahendite direktiivi VI lisa).
TOONIK - Tekitab heaolutunde nahal või peanahal.
UV-ABSORBENT - Kaitseb kosmeetikavahendit ultraviolettkiirguse eest.
UV-FILTER - Filtreerib välja teatavat liiki ultraviolettkiirguse, et kaitsta nahka selle kahjuliku toime eest. Kõik loetletud UV-filtrid on ained, mis on kantud kasutamiseks lubatud UV-filtrite nimekirja (vt kosmeetikavahendite direktiivi VII lisa).
VAHUPARANDI - Võimaldab valmistada segust paremat vahtu, suurendades selle mahtu ja/või parandades tekstuuri ja/või stabiilsust.
VAHUSTUSAINE - Muudab vedeliku pindpinevust ja võimaldab selle tulemusena sulgeda väikesesse vedeliku ruumalasse rohkesti õhu- või muu gaasi mulle.
VAHUVASTANE AINE - Aitab vältida vahutamist valmistamisprotsessis või võimaldab valmistada vähem vahtu tekitavaid valmistooteid.
VARJEAINE - Nõrgendab või pärsib toote põhilõhna või -maitset.
VISKOOSSUST REGULEERIV AINE - Suurendab või vähendab kosmeetikavahendi viskoossust.
VÄRSKENDI - Annab nahale meeldiva värskuse.
Kosmeetikatoodete koostisosad on kemikaalid
Kosmeetikatoodete koostisosad, mida kasutatakse kosmeetika valmistamiseks, on kemikaalid (ained ja segud) ja nendele kehtivad REACH ja CLP määrus, ehk need peavad olema registreerirud REACH määruse kohaselt, nendega tarnija edastab saajale ohutuskaardi vastavalt REACH määruse artiklile 31 ja nad peavad olema klassifitseeritud, pakendatud ja märgistatud CLP määruse kohaselt.
Kuidas on ained CLP määruse kohaselt klassifitseeritud saab teada Euroopa Kemikaaliameti veebilehelt kasutades kemikaali otsingut aine nimetuse, EÜ (EÜ number, mis vastab kas Euroopa kaubanduslike keemiliste ainete loetelu (EINECS) või Euroopa teatavakstehtud keemiliste ainete loetelu (ELINCS) numbrile või määruse (EÜ) nr 1907/2006 alusel antud registreerimisnumbrile) või CAS (Chemical Abstracts Service) numbri järgi.
Kosmeetikatoodete koostisosade ohutuskaardid on osa kosmeetikatoote andmikust, mille vastutav isik on kohustatud säilitama kümme aastat pärast kuupäeva, mil kosmeetikatoote viimane partii turule lasti.
Tarbijaohutuse teaduskomitee Euroopa Komisjoni mandaadi alusel hindab ainete ohutust kosmeetikatoodetes, lähtudes dokumendis „Tarbijaohutuse komitee suunavad märkused kosmeetikatoodete koostisainete uurimise ja nende ohutuse hindamise kohta”, 9. parandatud trükk (SCCS/1564/15, SCCS’s Notes of Guidance for the Testing of Cosmetic Ingredients and their Safety Evaluation (PDF)) kirjeldatud printsiipidele ning avaldab oma arvamuse, mille alusel komisjon teeb kosmeetikamääruse muutmise ettepaneku nimetatud aine osas ja alaline kosmeetikatoodete komitee hääletab (võtab vastu) kosmeetikamääruse muutmise eelnõu.
Tarbijaohutuse teaduskomitee veebileht koos avaldatud arvamustega ainete ohutuse osas kosmeetikatoodetes asub siin