Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kes on lutikas ja kuidas lutikat ära tunda?

Lutikas on väike, lame ja umbes õunaseemne suurune parasiitputukas, kes toitub magavate inimeste ja loomade verest. Lutikad on punakaspruuni värvi, tiibadeta, 1–7 mm pikkused öise eluviisiga parasiidid. Lutikad ei levita haigustekitajaid. 

Eksperdid usuvad, et lutikate arvu suurenemise põhjuseks võib olla sagenenud reisimine, puudulikud teadmised nende leviku ennetamise kohta ja lutikate suurenenud resistentsus tõrjevahendite vastu. Lutikate tõrjeks kasutatakse nii mittekeemilisi kui ka keemilisi meetmeid. Arvestades lutikate suurust, võib neid olla keeruline leida ja tuvastada. Putuka välimus erineb suuresti sõltuvalt tema elutsükklist.

 

Lutika välimus ja elutsükkel


Täiskasvanud lutikas on üldiselt:

 • umbes õunaseemne suurune (5–7 mm);
 • pikk ja pruun, lameda, ovaalse kehaga (kui pole hiljuti söönud);
 • õhupallitaoline, punakaspruun ja piklikum (kui on hiljuti söönud);
 • haisev, magusa-läpatanud lõhnaga, mida toodavad keha alumisel küljel asuvad näärmed.

Noored lutikad (nimetatakse ka nümfideks) on üldiselt väiksemad, pooleldi läbipaistvad või valkjaskollased. Kui nad pole hiljuti söönud, võivad nad värvuse ja suuruse tõttu paljale silmale märkamatuks jääda. Lutika munad on üldiselt pisikesed, nööpnõelapea suurused, pärlvalged ja rohkem kui viie päeva vanuselt silmalaiguga.

Lutika elutsükkel on näidatud kõrvaloleval skeemil. Oma eluea jooksul läbib lutikas järgmised etapid (alustades ülevalt paremalt, liikudes päripäeva):

 • muna (1 mm);
 • 1. etapi nümf (1,5 mm);
 • 2. etapi nümf (2 mm);
 • 3. etapi nümf (2,5 mm);
 • 4. etapi nümf (3 mm);
 • 5. etapi nümf (4,5 mm);
 • täiskasvanud lutikas.

Kuidas lutikad ringi liiguvad?


Lutikas suudab ainult roomata. Lutikad liiguvad kortermajas toast tuppa või ühest elamust teise. Nad liiguvad mööda torusid või roomavad seinaõõnsustesse ja sealt välja. Pika vahemaa läbimiseks vajab lutikas inimese abi. Lutikad võivad liikuda uude koju mööbli, voodipesu, pagasi, kastide ja rõivaste vahendusel.

Lutikaid võib koju tuua:

 • mööbli või dekoratiivesemetega;
 • rõivaste või voodipesuga;
 • selja- või käekottidega;
 • raamatute või pappkastidega.

Milliseid terviseohte lutikad põhjustavad?


Üldiselt lutikas ei ole ohtlik. Lutika hammustuse tunnused on sügelus ja punetus. Lutikahammustus võib mõjuda erinevalt. Reaktsioonid võivad ulatuda hammustuse füüsiliste tunnuste puudumisest või väikesest hammustusjäljest kuni raske allergilise reaktsiooni,  põletikku, nahainfektsiooni, stressi, ärevuse ja unetuseni. Allergia sümptomid võivad hõlmata näiteks hammustusjälgede suurenemist, valulikku turset hammustuskohas. Enamiku lutikahammustuste korral piisab minimaalsest sümptomaatilisest ravist ja heast hügieenist, et vältida sügelust ning sekundaarsete infektsioonide teket. Parim viis hammustuse hoolduseks on ala mitte kratsida, vajadusel kasutada antiseptilisi kreeme või manustada allergiarohtu.

Kuidas ma saan aru, et lutikas on mind hammustanud?


Lutika hammustust on keeruline tajuda. Hammustuse järgne ärritus võib ilmneda mitu päeva hiljem. Need sarnanevad sääse või kirbu omadega. Piirkond on kergelt paistes ja punetab, võib sügeleda ja ärritada. Hammustusjäljed võivad ilmuda nii juhusliku mustrina kui ka sirgjoonena.

Kust võib lutikaid endaga kaasa tuua?


Suurem oht ​​on lutikatega kokku puutuda reisimise ajal. Lutikad rändavad pagasi, rõivaste ning voodipesu õmblustes ja voltides, mööblipragudes.

Kuidas tuvastada, et ööbimiskohas on lutikad?


Hammustusjälg tekib magamise ajal näole, kaelale, käsivartele, kätele või muudele kehaosadele. Mõnel inimesel võib hammustusjärgne ärritus tekkida kahe nädala jooksul. Lutikatele võivad veel viidata:

 • putuka kestad;
 • putukad madratsite ja linade voltide vahel;
 • roostevärvi verelaigud, mis on tingitud verd sisaldavast väljaheitest;
 • magus, läpatanud lõhn.
 

Lutikatõrje

Lutikatõrjet teostavad tõrjeettevõtted. Lisaks on saadaval tavakasutajale mõeldud tõrjevahendid. Tõrjeettevõtjal peab olema teenuse pakkumiseks kutsetunnistus (kahjulike organismide tõrjuja). Tunnustatud tõrjeettevõtted leiab majandustegevuse registrist  (tegevusala: Biotsiid/provision of pest control service). Ettevõtte vastutaval isikul peab olema kehtiv 5. taseme kahjulike organismide tõrjuja kutsetunnistus.

Lutikatõrjevahendi kasutamine

Lutikatõrjevahend on biotsiid (insektitsiid), mille etiketil peab olema Terviseameti poolt väljastatud registreerimistunnistuse või loa number. Loa saamiseks läbib toode põhjaliku hindamisprotsessi, mis tagab, et toimeained on tõhusad kahjulike organismide vastu ning see eesmärgipärasel kasutamisel ohutu inimeste tervisele ja keskkonnale.

Terviseamet on lubanud turule tooted, mis on mõeldud roomavate putukate, sealhulgas lutikate tõrjumiseks. Toote pakendil peab olema kirjas tõrjutava organismina voodilutikas (Cimex lectularius). Kindlasti tuleb kinni pidada kasutusjuhendis toodud juhistest ja kasutusmääradest. Kui tõrjevahend ei aita lutikatest vabaneda, tasub konsulteerida tõrjeettevõttega.  

Lutikatõrjevahendi valimisel ja kasutamisel pööra tähelepanu kasutusjuhistele:

 • kas toode on ettenähtud kasutamiseks lutikate vastu;
 • kus tohib toodet kasutada (nt pragudes, kõval mööblil, madratsitel jne);
 • kuidas, kui palju ja kui sageli toodet kasutada;
 • kas tootele on terviseametist väljastatud registreerimistunnistus või luba;
 • ettevõtja andmed, kellelt vajadusel lisateavet küsida.

Kuumtöötlus

Kuumtöötlust kasutatakse ühe tõrjemeetmena. Näiteks saab lutikaid hävitada riidekuivati abil. ​​Selleks tuleb panna esemed vähemalt pooleks tunniks võimalikult kõrge temperatuuriga kuivatisse (alates 60° C).

Mittetoimivad meetodid

Alkoholi, petrooleumi ja bensiiniga hõõrumine ei aita kahjuritest vabaneda. Ka looduslikud õlid ja kodus valmistatud vahendid ei ole tõhusad.

 

Ettevaatusabinõud reisijale

Kui arvestada majutusasutuste tubasid läbivate külastajate hulka, siis tegelikult lutikaid pole võimalik täielikult vältida. Lutikatest annavad tunnistust teatud märgid, näiteks lutikate kestad, magus lõhn, veretäpid ja tumedad täpid linadel ja madratsil. Levinuimad kohad, kuhu lutikad end peidavad, on madratsite õmblused, voodiraami sees olevad pilud, voodit ümbritseva mööbli tagune (eriti voodipeats) või seina ja põranda vaheline nurk. Seega majutusasutuses viibides kontrolli enne magamaminekut madratsit, voodipeatsit ja pagasiriiulit lutikate elutegevuse tunnuste suhtes.

Pagas tuleb hoida voodist eemal.

Mida teha, kui ma leian oma hotellitoast lutikad?

 • Teavita olukorrast hotelli esindaja. Olukorra aitab uurida ja kinnitada majutusasutuse eksperthinnang.
 • Lutikaprobleemi korral pakub majutusasutus teile uut tuba.
 • Teavita olukorrast terviseametit.

Pärast reisi jätke pagas vannituppa. Heledatelt plaatidelt on lutikaid kergem märgata ja siledad vannitoa pinnad on neile liikumiseks ebamugavad, mistõttu on neid vannitoast kergeim märgata.

Tõstke kõik riided otse pesumasinasse. Ennetusmeetmena tasub riideid töödelda kuumal temperatuuril (vähemalt 60° C).

Puhastage oma kohvrit tolmuimejaga.  Hoidke ka pärast kohvri kontrollimist ja puhastamist seda magamistoast eemal, näiteks keldris või garaažis.

 

Lutikad kodus

Voodilutikad võivad sõltumata majanduslikust või sotsiaalsest taustast jõuda iga inimese koju. Lutikate vältimiseks on parimateks ennetusmeetmeteks:

 • Reisilt tulles puhasta kohver ja kuumtöötle kõik riided. Võimalusel paki kohver lahti vannitoas ja hoia see magamistoast eemal.
 • Kasutatud mööbli puhul pööra tähelepanu pisikestele pragudele, sh liitekohtadele ja kruviaukudele.
 • Kasutatud riiete ja kangaste puhul kuumtöötle neid enne kasutamist. Kontrollige hoolikalt õmblusi ja palistusi. 

Lutikad korterelamus


Lutikad levivad korterelamus väga kiiresti, mistõttu tuleb tõrje teha kiirelt ja korrektselt. Kahjuritest vabanemiseks tuleb tõrje korraldada kõikides korterelamutes, sest vastasel juhul kahjuritest pole võimalik vabaneda.  Asjakohase nõu saamiseks tuleb pöörduda lutikatõrjet teostava tõrjeettevõtte poole. Tõrjeettevõtjal peab olema teenuse pakkumiseks kutsetunnistus.

 

Info majutusettevõtetele

Lutikatõrje nõuab aega ja kannatlikkust. Putukad paljunevad kiiresti ja nende munad ei hävine kergelt. Operatiivne probleemi tuvastamine ja sellele reageerimine on majutusettevõtte maine ja külaliste rahulolu tagamisel võtmekomponent.

Ennetus eelkõige


Hästi juhitud ettevõttes on olemas lutikatõrjekava ning personal teab kahjuritele viitavaid märke. Ennetustegevuste aluseks on korralik kahjuritõrjeplaan ja personaali regulaarne koolitamine. Igapäevane kontroll on kahjurite puhul parim ennetus.  Personal peaks tubades tähelepanu pöörama sellele, et seal poleks kahjuritele viitavaid märke: elusad putukad, putukakestad, kuivanud vereplekid mööblil jne. Tegevusplaan peab hõlmama:

 • põhjalikku kontrolli hotelli külaliste lahkumisel;
 • konkreetseid juhiseid kahjurite avastamise korral;
 • kahjuritõrjeteenuse pakkujate kontakte;

NB! Hotellituba ei tohi kasutada seni kuni see on lutikavaba.