Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

ANTIGEENI KIIRTESTID

 TAGASI COVID-19 LEHELE »

 

Kuidas suhtuda antigeeni kiirtesti?

Antigeeni kiirtestid on juba aasta aega turul olnud ja nende tundlikkus ning täpsus on väga hea, kuid ei ole võrreldavad testimise kuldstandardiga - PCR-testiga. Oluline on teada, et antigeeni kiirtest tuvastab viirust ainult siis, kui viiruse kogus organismis on väga kõrge, mis tavaliselt on kuni 4-5 päeva pärast sümptomite tekkimist. Inimene võib olla nakkusohtlik juba enne sümptomite teket ja veel mitu nädalat pärast sümptomite tekkimist, aga antigeeni test seda tuvastada ei suuda.

 

Kas ma võin antigeeni kiirtesti ise kodus kasutada?

Siiani on Eesti turul saada professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirtestid. See tähendab, et need testid on mõeldud kasutamiseks tervishoiutöötaja poolt või tervishoiutöötaja juhendamise all. Tavakasutajal ei ole keelatud neid teste enda testimiseks kasutada aga tuleb arvestada, et tegemist on sellisel juhul mittesihipärase kasutamisega. Testi teostamisel ja interpreteerimisel tehtavad võimalikud vead vähendavad testi usaldusväärsust ja tavakasutaja käes on suurem tõenäosus saada valepositiivset või valenegatiivset tulemust.

Aprilli alguses on Euroopa Liidu turule  tulnud üks nõuetele vastav enesetestimiseks mõeldud antigeeni test. Teadaolevalt on nõuetekohaselt turule tulemas veel mitu enesetestimiseks mõeldud antigeenitesti. Seega me soovitame tavakasutajal (st mitte meditsiinitöötajal) eelistada testi, kus on märge „for self testing“ ja CE-märgise juures neljakohaline teavitatud asutuse tunnusnumber. Need testid on nõuetekohase vastavushindamise läbinud, kehtib tootja vastutus ja kasutusjuhend on koostatud tavakasutajat silmas pidades.

 

Missuguseid antigeeni kiirteste kasutada?  

Tavakasutaja peaks eelistama kodukasutamiseks (enesetestimiseks) mõeldud antigeeni teste. Neid ei pruugi saada osta kohe homme, aga eelduslikult teevad Eestis asuvad maaletoojad endast kõik, et need kättesaadavaks teha. Tervishoiuteenuse osutajal on soovitav valida Euroopa Liidu liikmesriikides testitud tõepärase tulemusega (verifitseeritud) antigeeni kiirtestid. See garanteerib, et test töötab tootja poolt lubatud piirides.

Health Security Commitee poolt koostatud loetelu testide kohta, mis vastavad miinimumnõuetele ja mida kasutatakse vähemalt kolmes ELi riigis (seisuga 17.02.2021):

 • Abbott Rapid Diagnostics, Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test
 • AMEDA Labordiagnostik GmbH, AMP Rapid Test SARS-CoV-2 Ag
 • Becton Dickinson, BD Veritor System for Rapid Deteciton os SARS-CoV-2
 • Beijing Lepu Medical Technology, SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit (Colloidal Gold immunochromatography)
 • BIOSYNEX SWISS SA, BIOSYNEX COVID-19 Ag BSS
 • CerTest Biotect S.L., CerTest SARS-CoV-2 CARD TEST
 • Hangzhou Clongene Biotech, Clungene COVID-19 Antigen Rapid Test Kit
 • Healgen Scientific Limited, Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab)
 • LumiraDX UK LTd, LumiraDx SARS-CoV-2 Ag Test
 • nal von minden GmbH, NADAL COVID -19 Ag Test
 • Quidel Corporation, Sofia 2 SARS Antigen FIA
 • SD BIOSENSOR, Inc.; Roche, STANDARD F COVID-19 Ag FIA
 • SD BIOSENSOR, Inc.; Roche, STANDARD Q COVID-19 Ag Test
 • Siemens Healthineers, CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Test
 • Xiamen Boson Biotech Co, Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test card
 • Zhejiang Orient Gene Biotech Co.,Ltd, Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab)

Teiste testide osas puudub samaväärne teadmine ja kindlus nende toimivuse kohta.

 

Mida teha, kui otsustan kasutada antigeeni kiirtesti?

Testi tegemisel jälgi hoolikalt pakendis olevat infolehte. Esiteks veenduge, et proov on võetud korralikult, järgides täpselt kasutusjuhendis olevaid juhiseid. Ninaneelust proovi võtmine on ebamugav protseduur ja väga tihti kutsub esile ka pisarad. Ninasõõrmest on proovi kogumine mugavam, aga oluline on kontakt ninasõõrme limaskestaga. Kui proov ei ole korralikult võetud,  ei näita teie test tõenäoliselt õiget tulemust!

Proovi võtmiseks vali ruum, kus ei toimu söömist, mis on ventileeritav, kus pinnad on puhastatavad ja desinfitseeritavad. Veendu, et ruumis ei viibi üleliigseid isikuid, sest proovivõtmine on nakkusohtlik protsess. Enne testi kasutamist puhasta oma käed ja need pinnad, mida kasutad. Kindlasti puhasta need pinnad ja oma käed ka peale proovi võtmist.

 

Kui test tuleb positiivne?

Positiivne test tähendab suure tõenäosusega, et olete nakkusohtlik ja peaksite koheselt jääma koju ja helistama oma perearstile või perearsti infoliinile 1220. Kui arst ei otsusta teisiti, siis on tarvis antigeeni kiirtesti tulemuse kinnitamine PCR testiga, et teie positiivne tulemus liiguks tervise infosüsteemi ja teil oleks ametlikult õigus võtta haigusleht ning teil tekiks tulevikus läbipõdemisjärgne õigus isolatsioonist vabastusele. Kindlasti teavitage ka oma lähikontaktseid, et ka nendel tuleb koju isolatsiooni jääda.

 

Kui test tuleb negatiivne?

Kui te olete veendunud, et proov oli võetud korralikult, teil ei ole COVID-19 haigusele iseloomulikke sümptomeid ja te ei ole endale teadaolevalt olnud kokkupuutes COVID-19 haigega, siis võite jätkata tavapärast tegevust. Endiselt tuleb järgida kõiki nakkkuse ennetamise põhimõtteid – maskide kandmist, käte hügieeni, ohutut distantsi teistest inimestest. Oluline on ka erapidude, erinevate kogunemiste ja rahvarohkete kohtade vältimine.

Kui teil on kinnitatud kokkupuude COVID-19 haigega või teil tekivad COVID-19 iseloomulikud sümptomid (peavalu, väsimus, palavik, köha), siis teie test võib olla valenegatiivne ja te peaksite kindlasti helistama oma perearstile või perearsti infoliinile 1220 ja tegema PCR testi.

Kui te kahtlustate, et võite olla nakatunud, siis on võimalik, et viiruse kogus organismis ei ole veel piisavalt suur, et antigeeni test seda suudaks tuvastada. Jälgige oma tervist ja korrake testi vajadusel järgnevate päevade jooksul.

 

Millistel juhtudel on mõistlik antigeeni kiirtesti kasutada?

Enne riskigrupi isikute külastamist (enne arsti juurde minekut, enne hoolekande asutuse külastamist). Meeles peab pidama, et negatiivne test ei vabasta kohustusest hoida distantsi ja kanda isikukaitsevahendeid. Mõnedel juhtudel on mõistlik testida enne tööle minekut ja teste kasutada varajaseks haigestumise tuvastamiseks töökollektiivides. Testida on mõistlik ka lähikontaktseid, et jälgida kas nad on nakatunud (enne kui nad külastavad toidupoodi või apteeki).

Kindlasti ei anna negatiivne antigeenikiirtest õigust nakatununa või lähikontaktsena isolatsiooni enneaegselt lõpetada! Sest inimene püsib nakkusohtlik ka veel siis, kui antigeeni kiirtest seda enam ei tuvasta. Antigeeni kiirtesti kasutamine annab parima tulemuse, kui korrata kiirtesti regulaarselt mõne päeva tagant samades tingimustes. Korduvalt samades tingimustes saadud negatiivne kiirtesti tulemus, haigusnähtude ja nakatunutega lähikontaktide puudumine ning vastutustundlik sotsiaalne distants koos isikukaitsevahendite kasutamisega, võimaldab vähendada nii nakatumise kui kaaskodanike nakatamise ohtu.

 

Kuidas teha SARS-CoV-2 antigeeni kiirtesti?
(eestikeelne)

Kuidas teha SARS-CoV-2 antigeeni kiirtesti?
(venekeelne)