Uudis

07.02.18 16:22

5. nädal: Gripi kõrghooaeg on käes

Aasta algusest alanud grippi haigestumise kasv on jõudnud aasta 5. nädalaks (29.01.- 04.02.2018) märkimisväärse haigestumuse tõusuni. Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu vajas möödunud nädalal arstiabi 6188 inimest, haigestunute üldarv kasvas  33 protsendi võrra.   

Gripitaoliste haigestumiste arv kasvas eelmisel nädalal 65 protsendi võrra, mis näitab, et gripi kõrghooaeg on käes. Gripist tingitud tüsistuste tõttu on sel hooajal lahkunud 12 inimest.

Grippi haigestumise intensiivsust saab nüüdsest hinnata keskmiseks ning gripilevikut laialdaseks. Haigestumus on jätkuvalt tõusutrendil.

Keskmine haigestumus Eestis 100 000 elaniku kohta oli möödunud nädalal 470,3. Keskmisest oluliselt suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Põlvamaal, Tallinnas, Harju-, Tartu- ja Jõgevamaal.

Haigestunute hulgas on enim kuni 5-aastaseid lapsi, kuid haigestunute juurdekasv toimub kõikides vanusrühmas.

Ringlevate viiruste etioloogiline struktuur

5. nädalal kinnitati laboratoorselt  367 gripiviirust, neist 69 olid A- ja 298 B- gripiviirused. Täpsemalt määratleti seitse A-gripiviirust, nendest neli olid A gripiviiruse alatüübid A(H1N1)pdm ja 3 (H3N2). Kõikidest hingamisteede viirusnakkuste tõttu laborisse saadetud positiivse kinnituse saanud proovidest 72 protsenti moodustasid gripiviirused.

Hetkel ringlevad Eestis üheaegselt kolm gripiviiruse tüüpi: A gripiviirus alatüüp A(H1N1), B gripi viirus ja A gripiviirus alatüüp H3N2. Endiselt domineerib B-gripiviirus, millega on seotud grippi haigestumine eeskätt Lõuna-Eestis.

Raskekujulised gripijuhud

Terviseametile laekunute andmete põhjal  on sel hooajal  gripi tõttu intensiivravi vajanud 31 inimest vanuses 47  – 92 eluaastat, neist 29  kuulusid  riskirühmadesse. Gripist tingitud tüsistuste tõttu on surnud 12 inimest. Kõik kuulusid riskirühmadesse, keegi ei olnud vaktsineeritud. Sel hooajal on intensiivravi osakonda sattunud kuus inimest hooldekodudest, neist kolm surid.

Hoidu gripist

Tuletame meelde, et gripp on tõsine haigus, seega soovitame haigena püsida haigena kodus. Teiste inimeste säästmiseks  kata köhides ja aevastades suu. Hoida haigega vahet, soovitavalt vähemalt meeter ja pese tihti käsi. Tee seda korralikult, pesemata kätega hoidu näopiirkonna puudutamisest.


 
Viimati uuendatud:  reede, 15 märts 2013 15:09