Uudis

13.12.17 16:53

49. nädal hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise langes

Detsembrikuu esimesel täisnädalal ( 4.-10.12.2017) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise tõttu arstide poole 3445 inimest, neist üle 54 protsendi olid lapsed. Üldine haigestunute hulk vähenes eelneva nädalaga võrreldes 15 protsenti.

Haigestumus püsib suhteliselt madalal tasemel, kuid ringlusesse on ilmunud gripiviirused. Eelmisel nädalal  kinnitati laboratoorselt 5A gripiviirust ning 3 B-gripiviirust. Viiest laboratoorselt kinnitatud A gripiviirusest neljal juhul oli tegemist ühe perekonna liikmetega, mida epidemioloogiliselt nimetatakse koduseks koldeks.  

Viirusliku põhjusega haigestumiste arv kasvas 84 protsendini, ülejäänud juhtudel põhjustasid haigestumisi erinevad mikroorganismid.  Viirustest enim on hetkel ringluses paragripi (16%)  ja rinoviiruseid (33%).

Suuri erinevusi haigestumuses maakondade lõikes ei ole. Kuigi suurema osa haigestunutest moodustavad lapsed vanuses 0-4 aastat, kasvab haigestumus vanemaealiste vanusrühmas 65 ja vanemad.

Haiglaravi vajas gripi tõttu üks laps vanusgrupis  (0-4). Intensiivravisse sattus  47 a meesterahvas, kellel kinnitati laboratoorselt A-gripiviirus. Patsient saabus äsja välisriigist ja haigestus kaks päeva pärast naasmist. 

Sentinelsüsteemi andmetel hinnatakse grippi ja gripilaadsete haiguste haigestumuse intensiivsust madalaks, gripiviiruse levikut veel ei täheldata, registreeritakse üksikuid gripiviirusega seotud juhtusid.

Haigestumine Euroopas

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni  kõikides riikides. Püsivat gripiviiruse levikut veel kuskil ei täheldata, kuid üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte registreeritakse peaaegu kõikides EL liikmesriikides.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on hetkel ringluses olevatest viirustest B-gripiviiruste osakaal pisut kõrgem  võrreldes A-gripiviirustega. Tuvastatud A-gripiviiruste hulgas on kinnitatud peaaegu võrdselt A (H1N1)pdm09 ja A(H3N2) viiruseid. 

Praegu on veel vara öelda, milline viiruse alatüüp jääb domineerivaks, kuid  need viirused, mis on siiani geneetilised määratud ja mille kohta on edastatud informatsioon WHO-le  vastavad selle aasta vaktsiini tüvedele.

 

 


 
Viimati uuendatud:  teisipäev, 24 november 2009 09:57