V

Viirushepatiidid

A- või B- viirushepatiiti nakatumise oht on olemas ka siis, kui reisite Euroopas, mitte ainult Aasias ja Aafrikas.

Mis on hepatiit?
Hepatiit on maksapõletik, mille põhjuseks on nakatumine ühega viiest viirusetüübist: A-, B-, C-, D- või E-hepatiidi viirusega. Kõik need viirused võivad põhjustada ägedat haiguse kulgu. Mõned viirused, nagu B-või C- hepatiidi viirused, võivad põhjustada ka kroonilist nakkust. B-hepatiit on viiruslikest hepatiitidest kõige tõsisem. A- ja B- viirushepatiiti saab vaktsineerimise teel ära hoida.  

Kuidas hepatiidid levivad?
A-viirushepatiiti haigestumine on viimastel aastatel olnud Eestis madal ning enamik haigusjuhtudest on sisse toodud.

A-hepatiit võib edasi kanduda ebapiisavalt kuumtöödeldud toiduga ning mereandidega, toore köögivilja, puuviljaga või salatitega.

  • Ohtlikeks nakkusallikateks võivad olla saastunud joogivesi, joogid või jääkuubikud, nõud, mis on A-hepatiidi viirusega saastunud, isegi, kui nad paistavad puhtad
  • A-hepatiit võib levida viirusega saastunud esemetega.

B-hepatiit on väga nakkav! Viirus kandub edasi nakatunud inimese vere või kehavedelikega.

  • B-hepatiit levib ka verega saastunud esemetega, näiteks tätoveeringute tegemisel, augustamisel, meditsiiniprotseduuride käigus, süstimisel
  • B-hepatiidi viirus võib siseneda organismi ka väga väikese nahakriimustuse kaudu. Isegi igapäevaselt kasutatavad tarbeesemed, nagu laenatud hambahari või žilett, võivad nakkust edasi kanda.
  • Viiruse levik toimub ka seksuaalkontaktide kaudu või sünnituse käigus nakatunud emalt lapsele.

Kui tõsine haigus on hepatiit?
A-hepatiit lõpeb harva surmaga, kuid haiguse kulg võib olla raske ja vajada pikaajalist haiglaravi või põhjustada haigusnähtude kordumist kuni kuue kuu jooksul.

B-hepatiidiga kaasneda võiv maksapõletik on sageli palju tõsisem haigus. B-hepatiidi viirus võib põhjustada kroonilist haigust, mis võib mitme aasta pärast areneda maksatsirroosiks või maksavähiks.

Hepatiidi sümptomid
Tüüpilised haigusnähud on naha kollasus, väsimus, kõhuvalu, iiveldus. Haigusel on pikk peiteaeg ning haiguse kulg võib olla sümptomiteta. 

 

 

Vöötohatis

Vöötohatis tekib inimestel, kes on nakatunud tuulerõugete-vöötohatise viirusega.
Loe edasi

Vibrioos

Vibrioosiks nimetatakse Vibrio sugukonda kuuluvate bakterite poolt põhjustatud nakkushaigust. Vibrioosi põhjustavad vibrioonid levivad tavaliselt mere rannikuvees või jõgede merre suubumise alal maist oktoobrini, mil vee temperatuur on ≥20°C.
Loe edasi

 

 

 
Viimati uuendatud:  teisipäev, 4 september 2018 09:49