Trahhoom

Trahhoomi esineb peamiselt madala hügieenitasemega arengumaades.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on Chlamydia trachomatis serotüübid A, B, Ba ja C. Serotüübid B, Ba ja C võivad põhjustada ka genitaal-klamüdioosi.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks on haige inimene. Haige on nakatamisohtlik konjunktiviidi esinemise perioodil. Sageli esineb korduvat nakatumist, sest põdemisjärgset immuunsust ei kujune. Nakkusoht kaob 2-3 päeva pärast antibiootikumravi algust.

Levimine
Haigustekitaja levib 
a) otsesel kokkupuutel silma või ninaneelu eritisega (sõrmedega katsumisel) või
b) kaudselt – kokkupuutel haige eritistega saastunud käterätikutega, pesuga, riietega. Lähis-Ida ja Aafrika maades levitavad haigustekitajaid ka kärbsed (Musca sorbens).
Nakatunud lastel võib haigustekitajaid leida ninaneelust ja pärakust. Haigustekitajate levikut soodustavad halvad hügieenitingimused. Ohustatud on eelkõige haige pereliikmed ning laste kooli- ja mängukaaslased.

Inkubatsiooniperiood
Lõimetusperioodi pikkus on 5-12 päeva.

Haigusnähud
Klamüüdia-konjunktiviit algab järsku või varjatult. Konjunktiivil tekivad lümfoidsed folliiklid (papillaarne hüpertroofia). Põletikuga kaasneb silma sarvkesta vaskularisatsioon (pannus) ja konjunktiivi armistumine. Haiguse kulg võib olla raske ja tüsistustega nägemisvõime languse ja kaotusega. Halbades hügieenioludes lisandub sageli bakternakkus, mis raskendab haiguse kulgu. Ravita juhtudel võib haigus kesta aastaid.

Ennetamine
Nakatumise ennetamiseks 
a) vältida kokku puutumist haige silma-, nina- ja ninaneelu eritisega;
b) vältida kokku puutumist haige eritistega saastunud käterätikute, pesu ja riietega;
c) pesta vee ja seebiga käsi ja nägu;
d) haige eritiste desinfitseerimine.

 
Viimati uuendatud:  esmaspäev, 17 juuli 2017 15:08