Peatäitõbi

Peatäitõbi ehk pedikuloos
Haigustekitaja: peatäi (Pediculus humanus capitis).
Nakkusallikas: nakatunud inimene.

Levimine
Levib vaid otsese kontaktiga nakatunud inimestelt, nende juustest, kammilt, mütsilt, kõrvaklappidelt, käterätilt jms. Täi elu keskkonna sobivaim temperatuur on +30°C ja 70% niiskus. Emane täi muneb juuksejuurtele ühe ööga ca 5-10 muna, elu jooksul kokku ca 300 muna, kleepides oma kehanõrega tingu ehk täimuna tugevalt juukse külge. Ting areneb täiskasvanud täiks 30-35 päeva, läbides kolm moondeperioodi. Munad kooruvad umbes 8-9 päevaga. Munast koorub noor täi ehk nümf. Nümfist areneb täi täiskasvanuks 9-12 päevaga. Noored täid peavad saama 24 tunni jooksul verd imeda, muidu nad hukuvad. Täi on umbes seesamiseemne suurune väike parasiit, toitub inimese verest, süües 5 korda päevas, korraga 35-45 minutit. Täid ei ela ilma verd imemata üle 24-48 tunni. Täile on surmav temperatuur alla -22˚C ja üle +44°C, seda aga mitte täi tingule, mis võib kammil või riietel säilitada eluvõimet kuu aega.
Inkubatsiooniperiood on ca kaks nädalat.

Haigusnähud
Algul kerge peanaha sügelus. Täide enamlevinud piirkonnaks on kõrvade tagused ning juuksepiir kukla piirkonnas. Hammustuskohtadele tekivad tugevalt sügelevad kublad. Intensiivse kratsimise järgselt tekib peanahal ja kaelal nahapõletik. Harvem võib tekkida tüsistusena mädapõletik ja lümfisõlmede suurenemine. Hoolikal vaatlusel võib näha peanahal täisid ning juustes tinge kaelal ja kõrvade taga.

Ennetamine
Vältida võõraste peakatete, kammide, harjade või rätikute kasutamist. Ka isiklikke esemeid ei tohiks teistele laenata. Pedikuloosi ennetamisel saavutatakse häid tulemusi üksnes sel juhul, kui lastel, nende vanematel, koolipersonalil on piisavad teadmised täide levikust ning hea hügieenitava reegleid järgitakse igapäevaselt.

Lasteasutuses
Peatäidega nakatunud lapsi lasteaeda/kooli ei lubata. Haigestunud last ravitakse kodus (konsulteerida perearstiga, kes määrab ravi ja ütleb, millal laps võib lasteaeda/kooli tagasi minna). Haige lapse vanematel soovitatakse kontrollida kõiki pereliikmeid. Lapsed lubatakse laste kollektiivi ≥ 12t pärast ravi alustamist. Korraldada riietusesemete hoidmine riidehoius (kooli garderoob ja spordisaali riietusruumid) selliselt, et oleks välditud nende omavaheline kokkupuutumine. Saastunud vahendite puhastamisel arvestada seda, et väliskeskkonnas jääb täi ellu kuni kaheks ööpäevaks ning tingud säilitavad esemetel eluvõime vähemalt 2 nädalat. Juhul kui pedikuloosi kahtlusega õpilane võimles spordisaalis, tuleb võimalusel koheselt korraldada spordimattide niiske puhastamine. Juhul, kui koolis puuduvad võimalused puhastada kehalise kasvatuse tundide järgselt võimlemissaali ja sporditarbeid, tuleb täitõve nakatumise ohu vähendamiseks asendada mattidel tehtavad võimlemisharjutused muude võimlemisharjutuste ja mängudega.

 
Viimati uuendatud:  teisipäev, 23 oktoober 2018 14:51