N

Naaskelsabatõbi

Enterobiaasi põhjustab ümarusside klassi kuuluv naaskelsaba e. linaluuuss Enterobius vermicularis, mis parasiteerib inimese jämesooles.
Loe edasi

Naegleria fowleri nakkus ehk naegleriaas

Naegleriaas on amööbi poolt põhjustatud raskekujuline närvisüsteemi nakkushaigus, mis esineb parasvöötme ja troopilistes maades. Eestis ei ole naegleriaasi esinenud.
Loe edasi

Naha abstsess

Naha abstsess on naha bakter-nakkus.
Loe edasi

Naha bakter-nakkused

Naha bakter-nakkused on esmatekkelised ja teisesed ehk nahakahjustuste järgselt tekkinud nakkused.
Loe edasi

Nakkuserüteem

Inimese parvoviiruse-nakkus ehk nakkuserüteem (Erythema infectiosum) ehk viies haigus esineb lastel kõikjal maailmas nii üksikjuhtudena kui puhangute või epideemiatena.
Loe edasi

Nakkushaigused

Nakkushaigus on inimese, looma või linnu haigus, mida põhjustavad nakatunud inimeselt, loomalt või linnult tervele vastuvõtlikule inimesele levivad haigustekitavad ehk patogeensed mikroorganismid. 
Loe edasi

Nakkuslik mononukleoos

Nakkuslik mononukleoos on Epstein-Barr'i viiruse poolt põhjustatud süljega leviv nakkushaigus, mille põhilised haigustunnused on halb enesetunne, palavik, kurguvalu ja kaela-, kukla- ning kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine.
Loe edasi

Neerusündroomiga hemorraagiline palavik

Neerusündroomiga hemorraagiline palavik ehk epideemiline nefropaatia on äge zoonoosse päritoluga nakkushaigus, mille tekitajateks on hantaviirused.
Loe edasi

Nekrootiline fastsiit

Nekrootiline fastsiit ehk kärbuslik sidekirmepõletik ehk rahvapäraselt lihasööja bakterinakkus on nahaaluse koe bakteriaalne põletik.
Loe edasi

Newcastle’i viirushaigus inimestel

Lindudel Newcastle’i taudi ehk pneumoentsefaliiti põhjustav Newcastle’i viirus võib nakatada ka inimesi. Eeskätt on ohustatud linnufarmide ja laboratooriumite töötajad ning immuunpuudulikkusega inimesed.
Loe edasi

Nookpaelusstõbi

Teniaas on zooantroponoos. Nookpaelusstõbe põhjustab nookpaeluss Taenia solium.
Loe edasi

Noroviirused

Noroviirusnakkuse haiguspilti iseloomustab iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, peavalu, lihasvalu ja palavik.
Noroviirused levivad fekaal-oraalsel teel ning oksendava inimese läheduses ka piisknakkusena. Noroviirused levivad kergesti laste- aga ka täiskasvanute kollektiivides, kus võivad esineda rühmaviisiliste haigestumistena.
Välja on kujunenud haigestumise kevad-talvine sesoonne tõus.

Küsimused ja vastused noroviiruse kohta  

Nudipaelusstõbi

Nudipaelusstõbe põhjustab nudipaeluss Taenia saginata või Taenia solium.
Loe edasi

 
Viimati uuendatud:  esmaspäev, 14 mai 2018 12:21