L

Laiusstõbi

Laiusstõbi on zooantroponoos. Tekitaja on laiuss Diphyllobothrium latum, mis kuulub paelusside hulka.
Loe edasi

Lambliaas ehk giardiaas

Giardiaas on levinud kogu maailmas. Lapsed nakatuvad sagedamini hügieeninõuete mittetäitmise tõttu.
Loe edasi

Lassa palavik

Lassa on äge hemorraagiline viiruspalavik, mis on endeemiliselt levinud Lääne-Aafrika maades.
Loe edasi

Leepra

Leepra ehk pidalatõbi on perifeerseid närve ja nahka kahjustav nakkushaigus, mis kahjustab ka närvisüsteemi ning võib lõppeda jäsemete kaotusega.
Loe edasi

Leetrid

Leetrid on kõrge nakkavusega viirusliku päritoluga äge nakkushaigus, mis on levinud üle maailma. Vaktsineerimata inimestel võib haigus kulgeda raskes haigusvormis.
Loe edasi

Legionelloos

Legionelloos ehk leegionäride haigus on ägeda kulu ja bakteriaalse päritoluga nakkushaigus, mille põhihaigusvormiks on kopsupõletik.
Loe edasi

Leišmaniaas

Leišmaniaas on kergesti leviv ning immigrantide ja turistide poolt sageli Lääne-Euroopa maadesse sissetoodav nakkushaigus.
Loe edasi

Lemierre’i sündroom

Fuobakterid on anaeroobsed kepikujulised gram-negatiivsed eosteta mikroobid, millel on neliteist all-liiki.
Loe edasi

Leptospiroos

Leptospiroos on kogu maailmas levinud zoonoos, millesse inimesed nakatuvad harva. See on äge nakkushaigus, mis võib kulgeda kliiniliste nähtudeta kuni maksa ja neerude kahjustuseni ja aseptilise meningiidini.
Loe edasi

Lindude gripp

Lindude gripp ehk linnugripp on eriti ohtlik taud, millega kaasneb massiline lindude (ka loomade) haigestumine, suur suremus ja suur majanduslik kahju. 
Linnugripijuhte on inimestel seisuga 1. jaanuar 2013 registreeritud 15 riigis: Aserbaidžaanis, Bangladeshis, Kambodžas, Hiinas, Djiboutis, Egiptuses, Indoneesias, Iraagis, Laose Demokraatlikus Rahvavabariigis, Nigeerias, Pakistanis, Tais, Türgis, Vietnamis.
Maailma Tervishoiuorganisatsioon on linnugripijuhte registreerinud alates 1997. aastast.
Loe edasi

Listerioos

Listerioos on bakteri Listeria monocytogenes poolt põhjustatud nakkushaigus, mis ohustab eelkõige immuunpuudulikkusega inimesi ning avaldub palaviku, meningiidi ehk ajukelmete põletiku või seedetrakti häiretena.
Loe edasi

Lähis-Ida respiratoorse sündroomi koroonaviirus

Lähis-Ida respiratoorne sündroom (MERS) on MERS-CoV koroonaviiruse poolt põhjustatud respiratoorne viirushaigus, mis tuvastati esmakordselt aprillis 2012 Saudi Araabias.
Loe edasi

Läkaköha

Läkaköha on äge hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustavad nädalaid ja isegi kuid kestvad köhahood. Läkaköha kutsutakse ka saja päeva köhaks. Haigus on eriti ohtlik imikutele, kuna enamus surmajuhte registreeritaks alla kolme kuu vanuste imikute hulgas. Läkaköha võib olla üheks  imikute äkksurma põhjuseks, selle tüsistusteks on kopsupõletik, krambisündroom ja entsefalopaatia.

Enne läkaköha vastu vaktsineerimise alustamist oli väikelaste suremus läkaköhasse ca 1%. Laste vaktsineerimine on vähendanud läkaköhasse haigestumist ligikaudu 150 korda.  
Loe edasi

Lääne- Niiluse viirusepalavik

Lääne-Niiluse viirus ringleb lindude ja sääskede vahel; inimene ja hobune satuvad sellesse ringi juhuslikult.
Loe edasi
Loe pikemalt CDC leheküljelt

Lümfaatiline filariaas

Lümfaatiline filariaas on levinud Aafrikas, Aasias, Lõuna- ja Ladina-Ameerikas ning Okeaanias.
Loe edasi

Lümfadeniit

Lümfadeniit ehk lümfisõlmepõletik ja lümfangiit ehk lümfisoonepõletik on naha bakter-nakkused.
Loe edasi

Lymphogranuloma venerum ehk veneeriline klamüüdia-lümfogranuloom

Lymphogranuloma venerum on levinud kogu maailmas. Endeemilises vormis on see levinud Aafrikas, Aasias (eeskätt Indias) ja Lõuna-Ameerikas.
Loe edasi

 
Viimati uuendatud:  esmaspäev, 17 juuli 2017 11:01