Krimmi-Kongo hemorraagiline viirushaigus

Krimmi-Kongo hemorraagiline viirushaigus on levinud Aafrikas, Lähis-Ida maades, Balkanimaades, Krimmis, Venemaal, Iraagis, Pakistanis ja Lääne-Hiinas. Suremus on ravita juhtudel 15%-35% ja puhangute korral 40%.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on Bunyaviridae perekonda Nairovirus sugukonda kuuluv RNA Krimmi- Kongo hemorraagilise palaviku viirus.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks ja viiruse loodusreservuaariks on ulukid, lambad ja kitsed.

Levimine
Haigustekitajaid levitavad ja kannavad hammustamisel inimesele üle Hyalomma liiki kuuluvad puugid. Nosokomiaalnakkus tekib juhul, kui kirurgilise operatsiooni käigus levivad viirused verega teistele haigetele.

Inkubatsiooniperiood
Lõimetusperioodi pikkuseks on 3-12 päeva.

Haigusnähud
Haigus algab gripi-sarnaste nähtudega, pea-, liiges- ja seljavaluga, esineb iiveldus ja oksendamine, valguskartus. Tekivad verejooksud ninast, nahal, siseelundites (sellele viitab kõhuvalu, millele sageli järgneb kirurgiline vahelesegamine). Võib tekkida kollaps, šokk ja intravaskulaarne koagulopaatia. Kahjustatud on kesknärvisüsteem. Raviks on kasutatud ribaviriini.

Ennetamine
Nakatumise ennetamiseks tuleb vältida kokkupuudet puukidega: kanda kaitseriietust ja kasutada putukatõrjevahendeid. Haiglas tuleb vältida nosokomiaalnakkuse levikut.

 
Viimati uuendatud:  reede, 14 juuli 2017 13:42