Helicobacter pylori gastriit

Helicobacter pylori gastriit
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Helicobacter pylori’ga nakatunud 70%arengumaade ja 20–30% arenenud maade elanikest. Ainult väikesel osal nakatunutest kujuneb 12-sõrmiksoole haavandtõbi. Nakatutakse tavaliselt lapsepõlves ning aastate jooksul progresseerub mao limaskesta kõhetus.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on gram-negatiivne bakter Helicobacter pylori. Meestega seksivatel meestel on kõhulahtisuse tekitajana tuvastatud Helicobacter cinaedi ja Helicobacter fennelliae.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks on nakatunud inimene, kelle mitteravimisel püsib nakkus eluaeg. Tõenäoliselt on madala maomahla happesusega nakatunud inimesed suurema nakatamisohtlikkusega. 

Haigustekitajate levimine
Haigustekitajad sisenevad inimese organismi suust-suhu või fekaalist-suhu teel. Nakatumine võib erandina toimuda ka nakatunud inimese oksega kokkupuutel, bakteritega saastunud joogivee joomisel või gastroskoobiga kokkupuutel.

Peiteaeg
Gastriidi lõimetusperioodi pikkuseks on 5–10 päeva.

Haigusnähud
Bakter-nakkus võib põhjustada ägedat ja kroonilist gastriiti või haavandtõbe. Enamik nakatunud inimestest on aümptomaatilised. Võib kujuneda mao limaskesta atroofia ehk kõhetus ja metaplaasia ehk koeteisenemine ning kaugtagajärjena mao adenokartsinoom.

 
Viimati uuendatud:  kolmapäev, 7 juuni 2017 14:32