Ehhinokokoos

Ehhinokokoos ehk põistangtõbi
Ehhinokokoosi põhjustab ehhinokokk-paeluss Echinococcus granulosus, harvem ka Echinococcus multilocularis. Echinococcus multilocularis on levinud soojema kliimaga maades.

Tegemist on peamiselt loomade parasiidiga, mis võib põhjustada ka inimese nakatumist. Põistang-paelussi kandjateks on mets- ja koduloomad, eeskätt rebased, hundid, põdrad, hirved, kährikkoerad ning harvem koerad, lambad, sead, veised jt. Parasiitide ringlusse võivad juhuslikult sattuda ka inimesed ja närilised, ennekõike hiired. Uss parasiteerib vaheperemehe erinevates siseelundites (maksas, kopsus jm).

Peiteaeg
Inkubatsiooniperiood kestab mõnest kuust mõne aastani.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks on haige loom. Nakatunud loom eritab mune roojaga. Põistang-paelussi munad ilmuvad looma väljaheitesse 5–7 nädalat pärast nakatumist. Põistanguss areneb looma organismis suguküpseks 1–2 kuuga ning tema eluiga on 2–6 kuud. Looma väljaheitega väliskeskkonda eritunud munad püsivad seal kaua: vees kaks kuud, pinnases aasta. Nakatumine on fekaal-oraalne. Saastunud metsa-andide korjamisel ja söömisel või ka nakatunud kodulooma silitades võivad sattuda munad kätele ja sealt suhu. Nakatunud inimene ei ole suhtlemisel nakkusohtlik.

Levik
Põistangtõbi on levinud üle maailma. Eestis on ehhinokokoos harvaesinev nakkushaigus ning nakatumise tõenäosus on väga väike.

Ennetamine
Nakatumist saab ennetada järgmiselt:

  • Tee oma koduloomadele regulaarselt ussivastast ravi.
  • Pese pärast looma silitamist hoolikalt käsi. Keeda enne tarbimist looduslikest veekogudest võetud vett.
  • Väldi suurtes kogustes pesemata metsa-andide söömist, pärast nende korjamist pese esimesel võimalusel käed vee ja seebiga puhtaks.
  • Pese marjad ja seened enne kuumtöötlemist puhtaks, sest kuumtöötlemisel põistangpaelussi munad hävivad.
 
Viimati uuendatud:  teisipäev, 22 august 2017 14:20